Bankalar Korona Virüs Kapsamında Kredi Ödemelerini Erteliyor

Bankalar tarafından korona virüsle mücadele kapsamında kredi ödemelerinin ertelenmesi dahil pek çok önlem alındı.

EKONOMİ 23.03.2020, 22:20
Bankalar Korona Virüs Kapsamında Kredi Ödemelerini Erteliyor

Destek Paketinde Neler Yer Alıyor?

Kovid 19 salgının ekonomiye olan olumsuz etkilerinin azaltılması için bazı bankalar destek paketi açıkladı. Halkbank, Ziraat Bankası, İş Bankası ve Vakıfbank korona kapsamında önlemler uygulayan bankalar oldu. 

Önlemler kapsamında 31 Mart 2020 tarihine kadar ödenmesi gereken tüm taksit, ana para ve faiz ödemeleri ertelenecektir. Bireysel ve kurumsal müşteriler düzenlemeden yararlanabilecektir. 

Kredi borçları 6 aya kadar yapılandırılacaktır. Turizm sektöründe faaliyet gösterenler içinse 12 aya kadar yapılandırma sağlanacaktır. 

Çalışanlarının maaşları bu bankalardan ödeyen işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar ilave limit sağlanacaktır. Ancak bunun için işyerleri bu süreçte personel çıkarmamalıdır.

Firmaların 30 Haziran 2020 tarihine kadar olan kredi ödemeleri ertelenecektir. 

Bireysel müşterilerin kredileri ile kredi kartı taksitleri 3 aya kadar ertelenecektir. 

Diğer Bankalar da Dahil Olmalı

Kamu bankaları tarafından korona virüs tehdidine karşı hayata geçirilen bu önlemler vatandaşları bir nebze olsun rahatlatacaktır. Çünkü virüs nedeniyle pek çok işyeri çalışmaya son vermiştir. İşverenler gelir elde edemezken, işçiler de ücretsiz olarak izne ayrıldığından gelirden yoksun kalmaktadır. Bir ay dahi maaş alamayan işçinin ödemeleri aksayacaktır. Ödemeleri bırakın ev giderlerini karşılamak dahi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle özel bankalar da dahil tüm bankalar kolaylık sağlamalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Cafer 12 ay önce
İs verirmisiniz bana