Bankada Unuttuğunuz Paranız Olabilir

Banka hesabında bulunan para 10 yıldır işlem görmüyorsa zamanaşımına uğrayarak TMSF’ye devredilecek. , Bakmadan Geçmeyin!

EKONOMİ 19.02.2019, 00:10
Bankada Unuttuğunuz Paranız Olabilir

Listeler Yayımlandı
Bankacılık Kanunu’na göre bankalardaki para ve alacaklar son 10 yıl içinde işlem görmemişse zamanaşımına uğruyor. TMSF de bu şekilde parası olan hesapların listesini yayımladı.  Şubat ayı başı itibariyle listeler bankaların sitesinde ve TMSF sitesinde yer aldı. 

Her sene son 10 yıl içindeki listeler yayımlanarak ilgililerin unuttukları paralarını fark etmesi bekleniyor. Bir kısım banka müşterisi parasını alırken, pek çok kişi ise unuttuğu hesabını hatırlayamıyor ve parası devrediliyor. Devredilen paralar üzerinde ise artık hak iddia edilemiyor. Bu yüzden pek çok hesabı olan ya da ticaretle uğraşan kişilerin listelere bir göz atmasında yarar vardır.

Sorgulama Nasıl Yapılır?
Unuttuğu bir hesabı olduğunu düşünen kişiler TMSF sayfasında bulunan “Zamanaşımı Sorgusu” kısmından öğrenebileceklerdir. Sorgulama Mayıs ayı sonuna kadar açık olacaktır. Hesabında para olduğunu öğrenen kişi 15 Haziran’a kadar ilgili bankaya giderek talepte bulunacak. Talep halinde ilgili bedel kendisine ödenecektir. Böylece unutulan para elden çıkmayarak, sahibine dönecektir. Ancak hesabının ya da paranın varlığını hatırlamayan pek çok kişinin mevduatı ise TMSF’ye devredilecektir. 

10 yıllık süre hesabın açılmasından itibaren değil, hesaptaki son işlem tarihinden hesaplanacaktır. Yıllar önce açılmış bir hesabınız olsa da son 10 yıl içinde işlem yaptıysanız sorun olmayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@