Bankada Parası Olanları İlgilendiren Haber

Yakın zamanda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu önemli bir adım attı. Başkan Muhiddin Gülal tarafından açıklanan yeni düzenleme Resmi Gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Sigortaya bağlı bulunan mevduat ve katılım fonları üzerinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca tahsil olunacak prim oranlarında değişikliğe gidildi.

EKONOMİ 26.09.2019, 20:20
Bankada Parası Olanları İlgilendiren Haber

Yapılan değişikliğe göre, kanun kapsamında yer alan kişilerin bankada bulunan 150 bin liraya kadar mevduat hesapları devlet güvencesi altına alındı. Bu güvence oranı daha önce 100 bin lira olarak hesaplanmıştı.

Sigorta kapsamına giren mevduat ve katılım fonları üzerinde devlet güvencesi 100 bin liradan 150 bin liraya çıkmış oldu. Bu önemli değişiklikle beraber oranlar düşünülenden yüksek oldu. Daha önceki uygulamada bankada 100 bin liraya kadar mevduatı olan bulunan kişilerin parası devlet güvencesi altında bulunuyordu. Banka üzerinde herhangi bir sorun ortaya çıkması durumunda devlet ödemeyi gerçekleştirmekle yükümlüydü. Yapılan yeni değişiklerle beraber 100 bin lira olan tutar 150 bin liraya yükseltilmiş oldu.

Yapılan yeni değişiklikle bankalara yeni görevlerde verildi. Kanunda hesapların sigortalanmasına ilişkin olarak uygulanan sigorta garantisi artık yazılı olarak ilan etme yükümlülüğünden de çıkarıldı. Yeni yasayla söze konusu içerik dijital ekranları da içerecek şekilde genişletilmiş oldu. Bununla beraber bankaların, yönetmeliğin üç numaralı ekinde yer alan risk faktörleri de yeniden tanımlandı. Bu düzenleme ile hesaplanacak değerlere ilişkin puanlama sırasında belirlenen prim oranları da değiştirildi.

Güven Aşısı Olarak Algılanıyor
Son zamanlarda bankadaki paraya devletin el koyması söylentilerinin devamlı olarak yükselmesi piyasanın da ciddi şekilde etkilenmesine neden oldu. Yakın zamanda yapılan bu hamle piyasaya güven aşısı olarak algılanmaya başladı. Yapılan değişiklik ile birlikte banka üzerindeki paralara devlet güvencesi 150 bin lira olarak açıklandı. Yeni kanunla beraber banka batsa dahi kişinin 150 bin liraya kadar olan birikimi devlet tarafından kendisine ödeneceğinin garantisi verildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)