Bankacılık Sektörü Aylık Rekoru Kırdı

Kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bu yılın ilk çeyreğinde sektörün 13 milyar 912 milyon lira net dönem karı sağladığını açıkladı. Bu rakam geçen yıl aynı döneme ait sonuçlara göre yüzde 5,1’lik bir artışa tekabül ediyor.

EKONOMİ 06.05.2018, 22:40
Bankacılık Sektörü Aylık Rekoru Kırdı

Geçen Yılki Kar Miktarı Geçildi

Kredi satışındaki azalma ve mevduat faizlerinin yükselmesi bankacılık sektörünün yaşadığı sorunlar arasında sayılıyor. Buna rağmen bankaların net karı aylık bazda ilk kez 5 milyar lirayı aştı. Mart ayı içindeki rakam 5 milyar 528 milyon liraya ulaştı. Ocak ayı rakamı 4 milyar 537 milyon, Şubat ayı rakamı ise 3 milyar 847 milyon lira olarak belirlenince bankacılık sektörünün ilk çeyrekteki net karı 13 milyar 912 milyon liraya ulaştı. Bu şimdilik bir dönem rekoru anlamına geliyor. Geçen yıl bankaların yıllık net karının 49 milyar 83 milyon lira olduğu açıklanmıştı.

Faiz Gelirleri ve Bankacılık

Para ticareti yapan kurumların başında gelen bankaların en büyük gelir kaynaklarından birisini de faizler oluşturuyor. Yılın ilk çeyreğinde bankalar toplam 73.6 milyon liralık faiz geliri sağladılar. Geçen yıl bu rakam 55,6 milyon olarak belirlenmişti. Faiz gelirleri tüketici kredilerinden, kredi kartlarından, taksitli ticari kredilerden ve diğer kredi grubundan sağlanıyor.

Bankacılık sektörünün yılın ilk çeyreğinde 6 milyar 553 milyon liralık personel gideri harcaması yaptığı da görülüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)