Banka Komisyonlarında Yeni Dönem Bugün Başlıyor

Başta EFT ve havale ücreti gibi bankaların müşterilerinden aldıkları komisyonlara getirilen sınırlama bugün itibariyle başlıyor.

EKONOMİ 01.03.2020, 21:30
Banka Komisyonlarında Yeni Dönem Bugün Başlıyor

EFT ve Havale Ücretleri 

Bankaların müşterilerinden aldıkları komisyon miktarlarının hayli fazla olması nedeniyle birtakım işlemler sınırlı olarak gerçekleştiriliyordu. Bu gerek ticari faaliyeti gerekse de ticari olmayan para dolaşımını olumsuz etkilemekteydi. İşte bu nedenle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından atılan bir adımla EFT ve havale ücretleri olmak üzere pek çok konuda komisyon ücretleri azaltıldı.

Bu düzenlemeye göre 1.000 liraya kadar olan EFT ve havale ücretlerinden 1 lira komisyon alınacak. 1.000 liranın üzerindeki transferler için ise 2 liralık bir ücret alınacak. Ticari faaliyetlerden alınan 2.500 kadar komisyona da son verildi. Artık sadece 51 kalemde komisyon alınabilecek. Böylelikle ticari hem de bireysel müşterilerin bankalara ödedikleri ücretler ciddi bir oranda azalmış olacak.

Ticari kredi kullanan müşterilerin ödeyecekleri ücretlerde de yarı yarıya indirime gidildi. Buna göre ticari müşterilerden hesap açılış ücreti ile işletim ücreti alınmayacak. Ayrıca kredi tahsisi yapılırken istihbarat ve mali analiz ile limit revize ve değerlendirme gibi başlıklar altında ücretler alınmaktaydı. İşte bu kalemler de bir araya toplanarak tek bir kalem altına indirgenmiş oldu. Tüm bu kalemlerden alınacak ücret ise 10 binde 25 olarak belirlendi. Bu sayede ticari müşterilerin yapacağı masraflar çok daha azalmıştır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)