Baklavacılardan Fıstıklı Baklava Üretmeme Tepkisi

Stokçular ve kara borsacılar yüzünden artan fıstık fiyatları baklavacıları da harekete geçirdi. Baklavacılar bu ramazanda fıstıklı baklava üretmeme kadarı aldı.

EKONOMİ 14.05.2018, 20:00 15.05.2018, 15:00
Baklavacılardan Fıstıklı Baklava Üretmeme Tepkisi

Fıstığın Kilosu 210 TL Oldu

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, fıstığın kilosu çiftçiden 60 TL gibi satıştan çok daha düşük bir fiyata alınıyor dedi. Ancak çiftçiden 60 TL gibi bir rakama alınan fıstık satış esnasında 210 TL gibi çok yüksek fiyatlara satılıyor. Bu fiyatlar ve haksız kazanç karşısında da Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Mehmet Yıldırım da baklavacıların tepkisini dile getirdi.

Başkan Mehmet Yıldırım’ın yaptığı konuşmada, baklavanın şu an 70 TL olması gerekirken; stokçular ve kara borsacılar nedeni ile 210 TL’ye ulaştığı yönündedir. Bunun önüne geçebilmek ve çiftçinin emeğine sahip çıkmak adına fıstık alımının baklavacılar tarafından yapılmayacağı belirtildi.

Fıstıklı Baklava Tepkisi

Baklavacılar bu ramazan ayında fıstıklı baklava üretmeme kadarı aldı. Bunun yerine ceviz, badem ya da fındık gibi farklı baklava türlerine ağırlık verileceği de yine Başkan Mehmet Yıldırım tarafından açıklandı.

Yüksek fiyata alınan fıstık nedeni ile fıstıklı baklava kilosu artışının söz konusu olduğu; bu durumun da vatandaşlar açısından bir haksızlık oluşturduğu belirtirdi. Bu alandaki sorunların yeterli denetleyici olmamasından kaynaklanan bir sorun olduğu açıklandı. Bu nedenle de Başkan Mehmet Yıldırım devletten bu konuda adım atmasını istedi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)