Bakan Şimşek: Ekonomik Merkez Kayıyor

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek dünyanın dengesini değiştirecek bir merkez kaymasının yaşandığını ifade etti.

EKONOMİ 26.05.2018, 23:25
Bakan Şimşek: Ekonomik Merkez Kayıyor

Çin Hızlı Büyüdü

Bakan Şimşek Çin’in son 40 yıl içerisinde ortalama %10 büyüme oranı ile geliştiğini ifade etti. Bunun muazzam bir büyüme olduğunu ifade eden Bakan Şimşek ekonomi merkezinin de Çin’e doğru kaydığını ifade etti.

Bakan Şimşek dünya genelinde yaygın olan bir diğer trendin ise demokratik resesyon olduğunu ifade etti. Bu kapsamda demokratik anlamda geri giden ülkelerin ileri gidenlerin iki katına ulaştığını ifade etti. Bu durumun da ekonomi açısından risk oluşturduğunu dile getirdi.

Türkiye Çin’in Üretim Üssü Olacak

Bakan Şimşek Çin’den ithalat konusunda büyük bir alım yapıldığını ancak ihracatta ortaklığın sınırlı kaldığını ifade etti. Bunun uzun vadede dahi pek mümkün görünmediğini ifade eden Bakan Şimşek bunun yerine Türkiye’nin Çin’in üretim üssü olması için çalışmaların başlatıldığını belirtti. Eğer bu gerçekleşirse Çin üretimini Türkiye’de gerçekleştirecek ve Batı ülkelerine ihracat gerçekleştirecek. Bu da ülkemizin kalkınması anlamına gelmektedir. Bu konuda bir miktar ilerleme kat edildiğini ifade eden Bakan Şimşek daha fazla gelişmenin yaşanacağına da inandığını ifade etti.

Çin ile Türkiye ilişkilerinde önemli olan bir diğer konunun ise turizm olduğunu ifade eden Bakan Şimşek orta sınıfı giderek büyüyen Çin için Türkiye’nin iyi bir turizm merkezi olduğunu belirtti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)