Bakan Şimşek: Dolara Karşı En Çok Değer Kazanan Para Birimi TL

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek TL’nin son bir hafta içerisindeki dolar karşısındaki seyrini Twitter’dan duyurdu.

EKONOMİ 10.06.2018, 01:56
Bakan Şimşek: Dolara Karşı En Çok Değer Kazanan Para Birimi TL

%4 Değer Kazandı

Bakan Şimşek Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. Şimşek açıklamasında gelişmekte olan ülkeler arasında en çok parası değer kazanan ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti. Son bir haftalık süreç içerisinde %4 oranında değer kazanan TL ilk sırada yer alırken ikinci sırada da Brezilya Reali yer aldı. En fazla değer kaybeden para birimi ise Güney Afrika Randı oldu.

Düşüş Devam Edecek

Hükümetin ekonomi kurmayları tarafından yapılan açıklamalarda ise doların düşmeye devam edeceği ifade edildi. Tarihi zirveleri gören doların ateşi son zamanlarda düşmeye başladı. Bunun sebepleri arasında ise Merkez Bankası’nın müdahaleleri geliyor. Zira iki defa faiz artırımına giden Merkez Bankası ilave tedbirler de aldı. Böylelikle ilk etapta tam olarak düşmeyen dolar daha sonra düşmeye başladı.

Hali hazırda dolar düşük seviyelerde seyretmeye devam ediyor. Hükümet kurmayları daha da çok düşeceğini ifade etseler de henüz bu konuda bir gelişme olmadığını da ifade etmek gerekir. Faizlerin artırılması ile birlikte ülkeye yabancı yatırımcı çekilmeye çalışılıyor. Ancak seçim belirsizliği olması da yatırımların önünde bir engel olarak duruyor. Bu konuda 24 Haziran seçimleri şimdiden belirleyici bir rol oynayacak gibi görünmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)