Bakan Selçuk Açıkladı, Sosyal Yardım Tutarları Artırıldı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yardıma muhtaç kimselere yapılan sosyal maddi yardımların artırıldığını duyurdu.

EKONOMİ 11.04.2020, 17:41
Bakan Selçuk Açıkladı, Sosyal Yardım Tutarları Artırıldı

%61’i Kadınlara Gidiyor

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, içerisinde bulunduğumuz dönemin gerektirdiklerine karşın sosyal yardım tutarlarını da artırdıklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile bunu gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan Selçuk, yardımı alanların %61’inin de kadın olduğuna dikkat çekti. 

Kadınlara yapılan yardımları artırdıklarını da belirten Bakan Selçuk bu kapsamda şartlı doğum yardımının 100 lira, eşi vefat etmiş olan kadınlara ödenen yardımın da 325 lira seviyesine çıkarıldığını belirtti. 

Bakan Selçuk yapılan sosyal yardımları rakamlarla açıkladı. Bu kapsamda sağlık yardımları için 1,3 milyon kişiye toplam 433 milyon yardım yapıldığını aktardı. EVEK programı ile de toplam 165 bin kadına 377 milyon liralık yardım sağlandığı da Bakan Selçuk’un açıklamaları arasında yer aldı. 

Bakan Selçuk sosyal yardım tutarlarının artmasında bütçe artışının önemli bir role sahip olduğunu ifade etti. Kadınlara yönelik yapılan şartlı yardımlarda %29 oranında bir artış gerçekleşmesinin nedeninin de bu olduğunu belirtti. 

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yardımların önemi daha da çok artmış durumdadır. İşte  bu nedenle sosyal devlet olmanın bir gereği olarak yardımların olabildiğince hızlı ve etkili bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması önem arz ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (4)
Havva 1 yıl önce
Hayır hiçte yardım yapılmıyo ben başvurdum 65 yaşındakilere yardım yapıyoz siz alamazsınız dediler bana
Ebru 1 yıl önce
Nereye başvuru yapmamız lazım
Havva açıkgöz 1 yıl önce
Bende 4aydır çalışıyom eşimden ayrıyım 4çpcugum var 4aydır kiramı veremedim nasıl yapılıyor bu yardım ben faydalanamadım
Gülten 1 yıl önce
Iş ariyitum lutfen yardım ci olun