Bakan Selçuk Açıkladı: 3. Faz Ödemeleri Yapılıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, üçüncü faz ödemelerinin değerlendirmesi devam ederken diğer yandan da ödemelerin yapıldığını açıkladı.

EKONOMİ 08.05.2020, 12:13 22.06.2020, 21:36
Bakan Selçuk Açıkladı: 3. Faz Ödemeleri Yapılıyor

6 Milyon Başvuru

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir TV kanalında açıklamalarda bulundu. Bakanlık tarafından yapılan bin liralık sosyal yardım almak için 6 milyon vatandaşın başvurduğunu açıkladı. Ancak başvuranlardan yüzde 60’ı ön elemede şartları sağlamadığı için elendi. 

3 milyon vatandaşın ise durumları vakıflar tarafından değerlendiriliyor. Değerlendirme sonucu uygun görülenlere ödemesi yapılmaya başladı. Diğerlerinin değerlendirmesi ise halen devam ediyor. Vakıflardan onay alan ailelerin ödemesi ise hemen yapılıyor. Böylece vatandaşlar beklemeden paralarını alabiliyor. 

Kısa Çalışma Ödeneği

Şu ana kadar kısa çalışma ödeneği için 3.5 milyon başvuru yapıldı. 2.5 milyon çalışana ise ödemesi yapıldı. Ödemelerin 5 Mayıs’a yetişmesi için İşkur personeli sıkı bir mesai yaptı. Bir yandan ödemeler yapılırken diğer yandan halen başvurular alınmaya devam edilmektedir. 

Berber ve Kuaförlere Kısa Çalışma Ödeneği

Berberler 11 Mayıs’ta işbaşı yapacaktır ancak sınırlı müşteri sayısından ötürü işleri 1/3 oranında düşecektir. Alınan önlemler nedeniyle maliyetler de artacaktır. Bu yüzden de kısa çalışma ödeneği ödenmeye devam edecektir. 
Ücretsiz izindekilere yapılan nakdi ödemeler için 700 binden fazla başvuru yapıldı. Bu ödemeler de yarından itibaren başlayacaktır. Pazartesi’den itibaren ödemelere devam edilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)