Bakan Albayrak’tan ‘‘Ekonomide Aldığımız Önlemler Olumlu Etki Yarattı’’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘‘Alınan tedbirlerin finansal piyasalar üzerindeki olumlu etkileri görülmeye başlanmıştır.’’ Şeklinde açıklamaca bulundu.

Bakan Albayrak’tan ‘‘Ekonomide Aldığımız Önlemler Olumlu Etki Yarattı’’

Ekonomide Alınan Önlemler
Enflasyonun düşmesi, doların gerilemesi gibi amaçlar ile Türkiye ekonomisinde önlemler alınıyor. Bakan Albayrak, alınan önlemlerin sonuçlarının olumlu olduğunu, doların 85’ten 65’e gerilemesi gibi örnekleri sundu. Son dönemde yaşanan düşüşün ülkemizdeki petrol ithalatçıları için olumlu sonuçlar doğurduğundan bahsetti.

Kademeli Faiz Artışı
Alınan önlemler kapsamında, FED tarafından gerçekleştirilen kademeli faiz artışı var. Bu  şekilde bir sistem üzerinden devam ediliyor olması, bilançonun küçültülmesi risk teşkil etmekte. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak ülke ekonomisinin iyiye gitmesi yönünde çalışmaların devam edecek olduğu biliniyor. Bakan Albayrak açıklaması ile ülke ekonomisinde yapılan iyileştirmelerin başarılı sonuçlar ortaya çıkardığı tescilleniyor.

Cari İşlemler Açığı ve İthalat Hakkında
Alınan önlemler kapsamında cari işlemler ve ithalattaki talepler de yer alıyor. Cari işlemler incelemeleri yapıldığında, haziran ayından itibaren açıkta azalmanın düzenli seyrinde ilerlediği sonucu çıkıyor. 
İthalat iç talepteki dengeleme süreci ve döviz artışı nedeniyle Haziran ayından itibaren daralmaya başladı.

Sunulan önlemler neticesinde Türkiye’deki ekonomik politika kapsamında Bakan’ın açıklamasına göre düzenlemeler devam edecek. Ülke ekonomisinin iyiye gitmesi yönünde profesyonel şekilde kaydedilen ilerlemeler sayesinde, iyiye gitmesi sağlanacak. Açıklamalar ile Türkiye ekonomi için politikalara dair halkı bilgilendireceğiz.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE