Bakan Albayrak'tan Davos'ta Önemli Açıklamalar

Dünya Ekonomik Forumu kapsamında Davos'ta bir araya gelen ülke liderleri dünya ekonomisinin geleceğini değerlendirdi.

EKONOMİ 24.01.2019, 21:22
Bakan Albayrak'tan Davos'ta Önemli Açıklamalar

Büyüme Hedefi Ulaşılabilir
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 2019 yılı için öngörülen 2.3 büyümenin afaki olmadığını, ulaşılabilir bir hedef olduğunu belirtti.2018 yılının son çeyreğinde zayıflayan büyümenin 2019 yılı ilk yarısında da yumuşak olacağı düşünülüyor. Ancak Bakan Albayrak 2019'un ikinci yarısında toparlanma yaşanacağını ve hedeflerin tutturulacağını belirtti.

Sıkı Politikalara Devam
Bakan Albayrak hedeflere erişebilmek için sıkı politikalar gözeteceklerinin de sinyalini verdi. Enflasyon ve cari açık sorunlarının da büyük oranda çözüleceğini belirten Bakan Albayrak tek endişesinin dış gelişmeler olduğunu belirtti. Bu kapsamda yaşanacak olumsuz gelişmelerin ülke ekonomisini de etkileyeceğini belirtti ancak bunun henüz büyük bir tehdit olmadığını da belirtti.

Popülist adımlardan uzak durulacağını da belirten Bakan Albayrak bu kapsamda sıkı politikalara devam edileceğini belirtti. Öyle ki seçim zamanında dahi ekonomiden taviz verilmeyeceğini belirtti. 2019 yılında turizmin de büyümeye devam edeceğini belirten Bakan Albayrak 2018'deki büyümenin daha da üzerine çıkılacağını aktardı.

Dış talebin giderek arttığını da vurgulayan Bakan Albayrak böylelikle iç talepteki durgunluğun dengelenmesinin de mümkün olacağını belirtti. Böylelikle dünya genelindeki tüm yatırımcılara da sinyal vermiş oldu. 2019 yılının pek çok açıdan zorlu geçeceği düşünülse de bu zorlukların üstesinden gelebilecek potansiyel de bulunuyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@