Bakan Albayrak: Ekonomide Dengelenme Süreci Başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomideki dalgalanmaların geçtiğini ve dengeleme sürecinin başladığını söyledi.

Bakan Albayrak: Ekonomide Dengelenme Süreci Başladı

Kızılcahamam Kampı 
AK Partinin 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda ekonomi ile ilgili sunum gerçekleştiren Bakan Albayrak, ekonominin makro değerler ile birlikte dengelenme sürecine girdiğini açıkladı. Ayrıca Türkiye’nin borçluluk oranına değinen Bakan Albayrak kamu borcunun yurtiçi hâsılaya oranını %28 olarak açıkladı. Gelişmekte olan ülkelerin bu oranına bakıldığında ise %49 rakamının ortalama olduğuna dikkat çekti. Bu sebeple ekonomimizin halen daha gücünü koruduğunu aktardı. 

Hane halkının borçluluk oranına bakıldığında da gelişmekte olan ülkeler ile tüm dünya ülkeleri oranlarına bakıldığında da ülkemizin çok üzerinde olduğu Bakan Albayrak tarafından aktarıldı. Ekonomide yaşanan dalgalanmaların ise reel sektörün yansıması olmadığını ifade eden Bakan Albayrak bunları spekülasyon olarak değerlendirdi. 

Bütçeden Taviz Yok 
Bakan Albayrak’ın değindiği konulardan birisi de bütçe disiplini oldu. AKP’nin iktidarda olduğu dönemdler boyunca en çok dikkat edilen hususlardan birisinin bütçe disiplini olduğunu aktaran Bakan Albayrak bu yıl da bütçeden taviz verilmeyeceğini aktardı.

Ekonomide önceliklerin cari açığı azaltmak ve teknolojik üretimi artırmak olduğu da Bakan Albayrak’ın açıklamalarında yer buldu. En önemli gündem başlıklarından birisinin de enflasyon ile mücadele olduğu da Bakan Berat Albayrak tarafından aktarıldı. Bu kapsamda enflasyonla mücadele programı Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşılacak ve enflasyon ile fiili mücadele başlayacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE