Bakan Ağbal’dan Emekli İkramiyesi Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal emeklilere verilecek olan bayram ikramiyesinin kalıcı bir uygulama olduğunu ifade etti.

EKONOMİ 31.05.2018, 23:58
Bakan Ağbal’dan Emekli İkramiyesi Açıklaması

Her Yıl Verilecek

Bakan Ağbal emeklilere Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde verilecek olan 1.000 liralık ikramiyenin kalıcı olduğunu ifade etti. Bundan sonra her sene 1000 lira ikramiye emeklilerin hesaplarına yatırılacak.

Daha önce de siyasiler tarafından yapılan açıklamalarda bu düzenlemenin kalıcıolduğu ifade edilmiş ve hatta her sene zam yapılacağı da dile getirilmişti. Böylelikle emekliler de her bayram öncesinde bu ikramiye ile daha mutlu bir bayram geçirebileceklerdir.

22 Milyar Lira Etkileyecek

Emeklilere yapılan 1.000 liralık düzenlemenin bütçeye etkisinin 22,3 milyar lira olacağı da Bakan Ağbal tarafından ifade edildi. Bakan Ağbal kendi işini kuran gençlere de verilecek desteklerden bahsetti. Bu kapsamda 29 yaşından genç birisinin kendi işini kurmaya karar vermesi halinde 1 yıl boyunca SGK primleri devlet tarafından karşılanacak. Bu uygulama bütçeye 300 milyon lira gibi bir yük getirecek olsa da Bakan Ağbal’a göre bu durum son derece önem arz etmektedir.

Kamu maliyesi açısından yapılan bu düzenlemelerin büyük bir yük oluşturmadığını ifade eden Ağbal bilakis büyük faydalarının görüleceğini ifade etti. Bakan Naci Ağbal kamu borçlarının yapılandırılması neticesinde 2018 yılı içerisinde 15 milyar lira gibi ek gelirin de devletin kasasına gireceğini ifade etti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)