Bağ-Kur’lular İçin 7.200 Düzenlemesi Meclis’te

Bağ-Kur’luların emekli olmak için doldurmaları gereken 9.000 günlük prim sayısının 7.200’e düşürülmesi için Meclis’te çalışmalar devam ediyor.

EKONOMİ 29.12.2018, 09:00
Bağ-Kur’lular İçin 7.200 Düzenlemesi Meclis’te

2,5 Milyon Kişiyi İlgilendiriyor
SSK ve Emekli Sandığı kapsamında çalışanlar emekli olmak için 7.200 gün prim ödemek zorunda iken Bağ-Kur’lular 9 bin gün prim ödemek zorunda. Bu durum çalışanlar arasında eşitsizliğe neden olmaktadır.

Bu eşitsizlik Bağ-Kur’luların geç emekli olmalarına neden olduğu gibi aynı zamanda emekli maaşlarının da düşük olmasına neden olmaktadır. Ancak en düşük Bağ-Kur primi miktarı yeni yıl ile birlikte 700 liradan 882 liraya çıkacak. Prim miktarlarının da ciddi miktarda yüksek olması Bağ-Kur’luları zora sokuyor. Adalet Komisyonu bu konuyu gündeme alacak ve prim miktarlarının düşürülmesi konuşulacak. 

Seyyanen Zam
SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına da seyyanen zam yapılacak. Buna göre bin liranın altında olan emekli maaşı kalmayacak. Tüm bu düzenlemeler yeni yılda Meclis gündeminde yer alacak. Sayısı 2,5 milyonu bulan emekliler Meclis’ten gelecek bu kararı bekliyor. Eğer bu düzenlemeler Meclis’ten geçerse Bağ-Kur’lular 5 yıl daha az prim ödeyerek emeklilik imkanına kavuşacak. SSK’lılar ile Bağ-Kur’lular arasındaki farklar da böylelikle kapanacak. Emekli maaşlarında yaşanan farklılıkların ise aynı şekilde devam etmesi bekleniyor. Aksi takdirde SSK’lı olarak çalışmanın herhangi bir avantajı kalmayacaktır. Düzenlemelerin Meclis gündemine gelmesiyle birlikte tüm gelişmeleri sitemizden anında öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Rıza kandemir 2 yıl önce
eyt çıkmadı bu bağkur düzenlemesi bari meclisin gündemindeyken çıksın teşekkürler
poyraz kulaklı 2 yıl önce
BAĞKURDAKİ ŞARTLAR SSK LILARLA EŞİTLENMELİ DEVLETMİZDEN BEKLENTİMİZ BU ...