Ayakkabı Devleri Neden Peş Peşe Konkordato İlan Ediyor?

Hotiç ve Yeşil Kundura’nın ardından Beta Ayakkabı da konkordato ilan edince sektörde tedirginlik yaşandı.

Ayakkabı Devleri Neden Peş Peşe Konkordato İlan Ediyor?

Ekonomik Kriz Ayakkabı Sektörünü Vurdu

Türk Lirası’nın döviz karşısında erimesi ile piyasada pek çok firma zarara uğramaya başladı.  Hotiç, Yeşil Kundura ve Beta peş peşe konkordato ilan etti. Yabancı marka ayakkabı zinciri Shoes Center ise Türkiye’deki tüm mağazalarını kapatarak sektörden çekilmeye karar verdi. Bunun üzerine neden krizden en çok ayakkabı firmalarının etkilendiği merak konusu oldu. 

Hammadde Yurtdışından

Ayakkabı sektöründe hammadde yurtdışından alınıyor. Döviz üzerinden yapılan alımlara artık şirketlerin gücü yetmiyor. Şirketlerin pahalı aldığı hammadde üretim maliyetlerini de arttırıyor. Maliyetler arttıkça fiyatlar artıyor. Fiyatlar arttıkça ise satışlar ve müşteri azalarak zarar ediliyor.

Son aylarda dövizde yaşanan ölçüsüz artış sorunun asıl kaynağını oluşturuyor. Diğer etkenler de eklenince şirketler kötü gidişe dur diyemiyor.

Dünya Markalarına Güç Yetmiyor

Konkardato ilan eden firmalardan bazıları dünyaca ünlü ayakkabı markalarının satışını da yapıyor. Ancak bu ayakkabılar da döviz üzerinden alınıyor. Böyle olunca fiyatlar ikiye katlanıyor. Müşteriler artık eskisiz gibi dünya markaları ile ilgilenmiyor.

Krediye Dayalı Büyüme

Ayakkabı sektöründe genellikle aile şirketi olarak var olunuyor. Perakende sektörünün hızlanması ile varlığını devam ettirmek isteyen şirketler banka kredileri ile büyüyor. Bu büyüme ise özsermaye olmadığından sağlıklı bir şekilde ilerleyemiyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE