Avrupa’daki Otomotiv Üretimi Durma Noktasına Geldi

Avrupa’da kol gezen korona virüs nedeniyle pek çok otomotiv fabrikası Mayıs ayına kadar üretimi durdurma kararı aldı.

EKONOMİ 16.03.2020, 22:30
Avrupa’daki Otomotiv Üretimi Durma Noktasına Geldi

Otomotiv Fabrikaları Önlem Alıyor

Otomotiv fabrikalarında çok sayıda kişi kapalı ortamlarda beraber çalışmaktadır. İşte bu durum virüs salgını olan yerlerde büyük bir risk faktörüdür. Salgının arttığı İtalya’daki FCA 4 hafta boyunca üretime ara verme kararı almıştı. FCA tarafından dünya markası pek çok otomobilin üretimi yapılmaktadır. Bu grup tarafından Sırbistan ve Polonya’da yürütülen fabrikalarda da üretime ara verilecektir. Böylece işçilerin sağlığının korunması amaçlanmaktadır. 

Üretim geçici olarak durmuştur ve piyasa koşulları uygun olduğu takdirde yeniden başlayacaktır. Arzda yaşanan kesinti talebe daha iyi cevap verecek şekilde lehe değerlendirilecektir. 

Ferrari 27 Mart tarihin kadar üretime verirken, İspanya’daki fabrikalar 6 hafta boyunca üretime ara verdiler. Durdurma kararı en çok çalışana sahip olan Seat’ı yakından etkiledi. 

Parça Tedarik Edilemiyor

Otomotiv sektörü için üretim yapan firmalar aynı zamanda diğer firmalardan da parça almaktadır. Ancak bazı firmalar çalışmaya devam ederken bazılarının üretime ara vermesi piyasadaki uyumu etkiledi. Üretime devam etmek isteyen fabrikalar da parça tedariki sıkıntısı nedeniyle birkaç günlük molalar vermektedir.

Dünyanın hemen her yerinde otomotiv üretimi yapan pek çok tesis bulunuyor. Her geçen gün yeni bir fabrikadan üretime ara kararı geliyor. Böylece virüsün daha da yayılmaması amaçlanıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)