Avrupa Bankaları, Türkiye Konusunda Endişeli

Türkiye’ye çokça kredi veren Euro bölgesi bankaları Türkiye’deki ekonomik tablodan ötürü oldukça tedirgin.

EKONOMİ 13.08.2018, 17:18
Avrupa Bankaları, Türkiye Konusunda Endişeli

140 Milyar Dolara Yakın Borç Var

Uluslar arası Borçlar Bankası verilerine göre Türk şirketleri İspanya’daki bankalara 83.3 milyar dolar, Fransız bankalara 38.4 milyar dolar ve İtalyanlara ise 17 milyar dolar borçlu. Bu üç ülke olan borçlar 140 milyar dolara yaklaşıyor. Dolar kurundaki en küçük bir hareket bile borcu etkilerken, yaşanan dolar krizi şirketleri de bankaları da endişeye sevk ediyor.

Rus Gazetesi’nde yer alan Türkiye analizine göre Euro Bölgesi bankaları ekonomideki bu değişimlerin kendilerini yakından etkilemesini bekliyor. Avrupalı politikacılar da potansiyel riskleri değerlendiriyor.

Bilanço Türk Lirası’nın dolar karşısında yaşadığı hezimetle sınırlı değil. Türkiye ekonomisi bir sürdürülebilirlik testi içinde bulunuyor. Ülkenin hisse senetleri ve tahvilleri de darbe aldı. Yılın başından beri yaşanan para krizi hükümetin açıkladığı mali paket ile de aşılamadı. Ocak ayından beri Türk Lirası %33 değer kaybı yaşadı. Bu durumun tek artısı olarak Türk malları yabancı müşterilere daha ucuz hale gelmiştir. İhracatta artış sağlanarak uluslar arası rekabet gücünün de arttırılması bekleniyor.

Avrupalı Bankalar Endişeli

Avrupalı bankaların Türk şirketlere vermiş oldukları borçlar dolar ve euro cinsinden. Kur karşısında ödeme gücü zayıflayan şirketler iflasla karşı karşıya kalabilir. Türkiye’de yaşanacak olan olası iflaslar ise Avrupalı bankaları endişelendiriyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)