Atanan 20 Bin Öğretmen Ekonomik Sıkıntıya Düştü

Ataması yapılan 20 bin öğretmen için kararname çıkmadığından maaş alamıyorlar, sağlık sigortaları ödemiyor.

EKONOMİ 10.05.2020, 22:10 22.06.2020, 21:28
Atanan 20 Bin Öğretmen Ekonomik Sıkıntıya Düştü

Atandılar Ama Çalışamıyorlar

MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvurular alındı ve kura çekilerek yerleştirmeler yapıldı. Sırada MEB tarafından illere atama kararnamesinin gönderilmesi ve öğretmenlerin işe başlaması vardır. Ancak araya korona virüs arası girdi. MEB tarafından atama kararnameleri bir türlü gönderilmedi. Uzaktan eğitim yapılması, sınavların ertelenmesi ve yeniden öne çekilmesi, sınıf geçme yönetmeliğinde değişiklik gibi pek çok ivedi konu MEB gündemini meşgul etti. Bu nedenle de kararname halen çıkmadı. 

Sıkıntı Giderek Büyüyor

Atandığı okula kararnamesi gönderilmediği için başlama yapamayan öğretmenler ise maddi sıkıntıya düştü. Şu anda maaş alamıyorlar ve SGK primi ödenmiyor. Sağlık sigortaları bile ödenmiyor. Hatta daha önce çalışanlar atandığı için işinden ayrıldı. Ancak 2 aydır işsiz ve gelirsiz durumdalar. Atanan kişiler artık DMK kapsamında memur olduğu için herhangi bir yerde de çalışamıyor. Gelirden tamamen yoksun kalınması büyük mağduriyetlere neden oluyor. 

Bakan Selçuk, okullardaki durum normale döndüğünde kararnamelerin gönderileceğini açıklamıştı. Okulların normale dönmesi Eylül ayını bulursa atanan öğretmenler aylarca gelirsiz kalacaktır ve mağduriyet iyice büyüyecektir. 

Şu anda MEB öğretmenleri uzaktan eğitim kapsamında da maaşlarını almaya devam etmektedir. Atanan öğretmenler de sözleşmeli öğretmendir ve DMK kapsamında memurdur. Aynı imkan yeni atanan öğretmenlere de sağlanmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)