Askerlikte Tek Tip Sistem Nasıl Olacak

Bedelli askerlik düzenlemesine ihtiyaç bırakmayacak tek tip askerlik sistemi kulislerde konuşulmaya başlandı.

EKONOMİ 28.07.2018, 22:55
Askerlikte Tek Tip Sistem Nasıl Olacak

Yeni Sistemde Yığılma Olmayacak

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, yeni askerlik sisteminin Ekimden sonra gündeme alınacağını ifade etti. Kulislerde ise yeni gelecek olan 9 ay askerlik sistemi konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’yi bir daha bedelli kanununa ihtiyaç duymayacak bir askerlik sistemi açıklaması ile yeni sistem tartışmalarının ateşi fitillendi.

Bostancı, yeni düzenlemeye giderken Türkiye’nin milli ordusu, vatandaş ordu ilişkisi, terörle mücadele gibi konuların ve ihtiyaçların nazara alınacağını söyledi. Ülkedeki hızlı nüfus artışı ve TSK’nın asker ihtiyacı düşünülerek düzenleme yapılacak ve yığılmalara mahal verilmeyecek.

Mevcut sistem içerisinde askere gitmesi gerekenlerde bir yığılma yaşanıyor ancak sistem bunu çözemediği için bedelli gerekiyor. Yeni sistemle kalıcı bir çözüm sunularak yığılmalar oluşmayacak

3 Ay Zorunlu, 6 Ay Ücretli

Kulislerde konuşulduğuna göre yeni sistemde uzun dönem ve kısa dönem askerlik farkı kalkacak. 9 ay süreli tek tip askerlik olacak. 3 ay temel askerlik eğitimi ve 6 ay isteğe bağlı eğitim olacak. 3 aylık eğitime askere giden her genç katılacak. 6 aylık eğitim içinse bedel ödeyenler yapmayabilecek, yapacak olanlara ise aylık asgari ücret ödenecek.

Temel askerlik eğitimi konusunda kamu hizmeti seçeneği de gündemde. Öğretmen, doktor gibi kamunun ihtiyaç duyduğu meslek grupları temel eğitimi kamu hizmeti olarak yapabilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)