Askerlik Borçlanması Yaparken Fazla Ücret Ödemeyin

Emeklilik yaşını geriye çekmek isteyen çalışanlar askerlik borçlanması yaparken tüm askerlik süresini borçlanmak durumunda değildir.

EKONOMİ 24.03.2019, 21:58
Askerlik Borçlanması Yaparken Fazla Ücret Ödemeyin

Kısmi Borçlanma Yetebilir
Çalışanlar emekli olmak istediklerinde bazen prim sayısının yetmemesi ya da yaşı beklemek zorunda kalmaları gibi durumlarla karşılaşabilmektedir. İşte bu durumun önüne geçmek için askerlik borçlanması yapılabiliyor. Borçlanma sayesinde eksik kalan günler tamamlanıyor ve ekstra çalışmadan emeklilik sağlanabiliyor. 

İşe girmeden önce yapılan askerlik ile emeklilik yaşı geriye çekilebilmektedir. Böylelikle yaşı beklemek durumunda kalmayabilirsiniz. İşe başladıktan sonra yapılan askerlik için borçlanıldığı takdirde eksik kalan prim günlerinin doldurulması mümkün olacaktır. Her iki durumda da tüm askerlik süresini borçlanarak gereksiz yere para ödemeye gerek yoktur. Bunun yerine kişiye ne kadar süre lazım olduğu hesaplanarak o kadar gün askerlik borçlanması yapılması yeterli olacaktır. Bunun için de uzman kişiler tarafından hesaplamaların yapılması gerekecektir. 

Askerlik borçlanması ücreti 2019 yılı için günlük 27 lira ile 204 lira arasında değişiklik göstermektedir. Çalışanlar bu rakamlar arasında bir borçlanma yaparak emekliliklerini geriye çekebilir. Bu rakamlar her yıl asgari ücrete bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Zira taban fiyat asgari ücretin günlük gelirinin %32’sine denk gelirken tavan ücret ise 6,5 katına tekabül etmektedir. Çalışanlar hesaplamalarını yaparak makul bir seviyede borçlanmalarını yapabilir. Böylelikle bütçeyi sarsmadan erken emeklilik imkanı elde edilmesi de mümkün olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)