Asgari Ücret Talebi 2.800 Lira Oldu

Basın mensupları ile toplantı gerçekleştiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, milyonları ilgilendiren asgari ücretin en az 2.800 lira olması gerektiğini ileri sürdü.

Asgari Ücret Talebi 2.800 Lira Oldu

Vergi Alınmamalı 
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu milyonların merakla bekledikleri asgari ücret için düşündükleri teklifi açıkladı. Çerkezoğlu, asgari geçim koşullarının sağlanabilmesi için en az 2.800 lira asgari ücret verilmesi gerektiğini belirtti. Üstelik asgari ücretten herhangi bir vergi de alınmaması gerektiğini ifade eden Çerkezoğlu, asgari, ücretlinin yaşadığı kayıpların tamamının ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti. 

7 Aralık tarihinde toplanacak olan asgari ücret komisyonunda bu sene ilk defa bir asgari ücretli çalışan da yer alacak. İşçi, işveren ve devletin toplantıda temsilcileri bulunacak. Üzerinde anlaşmaya varılması durumunda asgari ücret kamuoyuna açıklanacak. Enflasyonun %20 civarında gerçekleşmesi beklenirken yapılacak zam oranının ne kadar olacağı bilinmiyor. İşverenler %10+10 zam yapılması yönünde beklentiye sahipken işçiler ve işçi sendikaları buna karşı çıkıyor. Zira yılda iki defa zam yapılması durumunda işçilerin ellerine geçecek olan zam miktarı da azalacaktır. 

Eğer tek seferde %20 oranında zam yapılmasına karar verilirse bu durumda asgari ücret 2 bin liraya çıkmış olacak. Ancak henüz komisyon toplanmadığı için rakamlar kamuoyuna açıklanmadı. Ancak psikolojik eşik olarak belirtilen 2 bin lirayı aşacak bir rakamın telaffuz edilmesi söz konusu olabilir. İşverenler ise bu konuya temkinli yaklaşıyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurcan Kavaklı
Nurcan Kavaklı - 7 ay Önce

Asgari ücretin 2800 olarak verilmesi ve vergide almaması yerinde bir karardır bu maddi sıkıntılardan dolayida olsa birçok ocaklar yıkıldı bunları devlet olarak göz ardı etmemeleri gerekir herseye zam yüzde yüz gelirken ve hergün zam gelirken asgari ücrete senede iki kez gelmeside çok acayiptir

Alev Crlebi
Alev Crlebi - 7 ay Önce

1800 yada 1900 arasi olur bakın görün

Bahadır Temel
Bahadır Temel - 7 ay Önce

Şimdi sayın disk başkanı yerinde ve gayet mantıklı bir rakam öne sürmüş ama devlet ve işveren bu ücreti vermez buda ayrı bir gerçek bence en fazla 2200 veya Net 2000 olur Artı vergi Kesilmez Artı asgari geçim indirimi falan derler diye düşüyorum.

adem
adem - 7 ay Önce

Türkiye şartlarında 2800 lira makul şimdilik..Ancak Patronlar ve hükümet lobisi bu rakamı vermesi ihtimali zor