Antalya’ya Gelen Turist Sayısı %28 Arttı

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Antalya’ya gelen turist sayısı %28 arttı ve ekonomiye can suyu oldu.

Antalya’ya Gelen Turist Sayısı %28 Arttı

Yaz Dönemi Canlı Geçti
1 Ocak 2018 ile 29 Eylül tarihleri arasında Antalya’ya gelen toplam turist sayısı 11 milyonu geçti. Böylelikle geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %28’lik bir artış yaşandığı belirlendi. Ancak Eylül ayı içerisindeki artış %25 olarak gerçekleşti. Sezonun yavaş yavaş kapanmaya başlamasının bu konuda etkili olduğunu ifade edebiliriz. 

Antalya Havalimanı Tercih Edildi
Antalya’ya gelen yabancılar ağırlıklı olarak Antalya Havalimanı’nı tercih ettiler. 11 milyon ziyaretçinin 10 milyon 717 bini Antalya Havalimanı’nı tercih ederken geriye kalan 287 bini Gazipaşa Havalimanı’nı tercih etti. Yurtdışından direkt olarak Antalya’ya gelen uçuşların yanı sıra aktarmalı uçuşların da mevcut olduğunu ifade edebiliriz. 

Kur Etkisi
Kurda yaşanan dalgalanmalar neticesinde TL’nin değer kaybetmesi ile birlikte yabancılar için Türkiye cazip bir tatil mekanı haline geldi. Oldukça ucuz ücretler mukabilinde tatil yapan turistler ekonominin de canlanmasına imkan sunuyorlar. 

2018 yılının geriye kalan döneminde gelecek olan turistler ile birlikte ciddi bir artışın yaşanması bekleniyor. Böylelikle son yılların turizm açısından en bereketli senesini de geride bırakmış olacağız. Tarihi ve doğal güzellikleri saymakla bitmeyecek olan ülkemiz daha iyi tanıtımlar ile çok farklı ülkelerden turist çekmeyi de başaracak ve ekonomik kalkınmayı sağlayacaktır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE