Antalya’ya 120 Milyon Euroluk Fabrika Yatırımı Yapıldı

AGT Ağaç Sanayi ve Tic. A.Ş. 120 milyon euro yatırım yaptığı ikinci fabrikasını Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde açıyor.

Antalya’ya 120 Milyon Euroluk Fabrika Yatırımı Yapıldı

İkinci Fabrikasını Açıyor

Türkiye'nin önde gelen ilk 500 şirketinden olan AGT Ağaç Sanayi ve Tic. A.Ş. tarafından Antalya’da 120 milyon euro yatırım yapılan ikinci fabrika açılıyor.

İlk fabrikasını 1984 yılında Antalya’da açan şirket, şimdi ise 300 bin metrekarelik fabrika ile 500 bin metreküp üretim yapacak. Laminant parke, MDF, panel ve profil gibi ürünler üretilecek. Üretilen ürünler hem yurtiçine hem de yurtdışına pazarlanacak. Üretimin %45’, yurtdışına ihraç edilecek.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle bu fabrika bir nefes olacak. İhracata ve istihdama katkı sunulacak. Açılacak olan fabrikası önümüzdeki senenin üçüncü çeyreğinde hizmete girecek.

Kriz Fırsata Çevrilecek

2014 yılında yapılan MDF yatırımı ile sektörde kalıcı pay edinen marka, MDF panel ve laminant parke alanında pazarda söz sahibi. Türkiye’de laminant parkede %25 paya sahip. Yeni yapılacak yatırımla dünyada %4 pazar payı alınması hedeflendi.

Zor bir kriz döneminden geçen ülkemizde bu yatırım ile ortaya çıkan fırsat ve imkanlar değerlendirilecek. Bu yatırım ile istihdam ve dış ticaret dengesi hem Antalya hem de Türkiye açısından sağlanmaya çalışılacak.

Şirketin ihracat oranının artacak olması ile Türkiye’nin dış ticaret açığı da azalacak. Fabrikanın açılmasıyla istihdama da katkı sağlanacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE