Ankara’da Toplu Taşımaya Zam Geliyor

2 Eylül’den itibaren uygulanmak üzere Ankara’da toplu taşıma araçlarına yüzde 30 zam geldi.

EKONOMİ 01.09.2019, 15:56
Ankara’da Toplu Taşımaya Zam Geliyor

3 Yıl Sonra Zam
Ankara büyükşehir belediyesi, EGO genel müdürlüğü ve UKOME’nin aldığı karar ile Ankara’da toplu taşıma ücretlerine zam geldi. Belediye tarafından zamma gerekçe olarak doğalgaz, elektrik, akaryakıt gibi enerji kaynaklarına yapılan zamlar gösterildi. Bu masraf kalemlerinin artmasından ötürü ulaşım da pahalandı. Bakım ve onarım giderlerinin de pahalanması ulaşımı doğrudan etkiledi.

Son 3 yıldır zam gelmeyen ücretlere yüksek zam geldi. Daha önce 2,5 TL olan tam biniş ücreti artık 3 lira 25 kuruş olacak. Bu durumda ulaşıma oldukça yüksek bir zam olan yüzde 30 zam geldi. Kullan at otobüs kartı kullanılması ile kredi kartından ödeme yapılması halinde ise 4 lira ücret ödenecek. 

75 dakikalık aktarma halinde ücret olarak 1 lira aktarma ücreti ödenmekteydi. Bundan sonra aktarma halinde 1 lira 60 kuruş kesinti yapılacaktır. İndirimli ankarakart transfer ücreti ise 25 kuruştan 75 kuruşa çıktı. 

Öğrenciye Zam Yok Abonman Var
Öğrenci kartı olanların ulaşım için ödediği ücret 1 lira 75 kuruştu. Bu ücret yine sabit kaldı ve zam yapılmadı. Ayrıca öğrencilere abonman imkanı da sunuldu. Bir ay boyunca 200 biniş imkanı sağlayan abonman 60 lira karşılığında yapılabilecektir. Böylece öğrenciler zamlardan etkilenmeyecektir. Aksine abonman imkanının sunulması il çok daha avantajlı olarak seyahat edebileceklerdir. Pek çok vatandaş zam gelmesine üzülse de öğrenciler için sevindirici bir gelişme oldu. 

EGO genel müdürlüğünün eski tarifede hizmet vermesi halinde sene sonunda 630 milyon lira zararla kapatması öngörülüyordu. Yeni tarife değişikliği ile zarar edilmemesi sağlanacak. Oluşturulan komisyon ile makul bir ücretinde anlaşmak üzere toplantılar yapıldı. Zorunlu harcamaların karşılanabilmesi için bu ücrette anlaşıldı. 

Zam kararında ücretsiz yolcu sayısının fazla olması da etkili oldu Ankara’da her 3 yolcudan biri toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanıyor. Ankara’nın memur şehri olması bu konuda oldukça etkili oluyor. Bazı memurlar ile çok fazla sayıdaki 65 yaş üstü vatandaş ücretsiz ulaşımdan yararlanıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)