Altının Ateşi Mayıs’ta Düşebilir

Koronavirüs sürecinde aniden yükselişe geçen altın rekor üzerine rekor kırarken uzmanlar Mayıs ayında altının düşebileceğini öngörüyor.

EKONOMİ 03.05.2020, 21:15 22.06.2020, 21:49
Altının Ateşi Mayıs’ta Düşebilir

Gram Fiyatında 44 Lira Artış Yaşandı

Koronavirüs nedeniyle pek çok hükümet ve merkez bankaları olağanüstü tedbirler almak zorunda kaldı. Risk iştahında yaşanan kırılmalar ile yatırımlar durma noktasına geldi ve insanlar güvenli liman olan altına yöneldi. Bunun yanı sıra altın rafinerilerinin ve madenlerin çalışmıyor olması da fiyatların artmasına neden olan faktörler arasında yer aldı. Tüm bu unsurlar birleştiğinde altın son yılların en yüksek aylık primini nisan ayında yaptı. Bir ayda gram altın fiyatında 44 liralık artış yaşandı. 

Alım İçin Uygun Zaman Değil 

Uzmanlar Nisan ayında %13 prim yapan altının Mayıs ayında düşüşe geçmesini beklediklerini ifade ediyor. Bu nedenle şimdilik altın alımının mantıklı olmadığı ifade ediliyor. Mayıs ayı içerisinde altının 340 ile 390 lira bandı arasında değişiklik göstereceği de uzmanlar tarafından tahmin ediliyor.

Mayıs ayı içerisinde altından elde edilen karların nakde dönüştürülmesi için bozdurma işlemlerinin yapılması da bekleniyor. Bu nedenle piyasada altın varlığı artacak ve fiyatlar düşmeye başlayacak. Dolayısıyla altın alımı için Mayıs ayının beklenmesi tavsiye ediliyor. Altının seyri ve uzmanların beklentileri ile ilgili açıklamaları zaman içerisinde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu süreçte ani kararlar alarak yatırım araçlarınızı riske atmamanız gerektiğini özet olarak söyleyebiliriz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)