Altın Fiyatları Rekora Doymuyor

Son dönemde ülkemizde en gözde yatırım aracı olarak Borsa İstanbul ön plana çıksa da son dönemde askeri ve siyasi gelişmeler ışığında altına yapılan yatırımın tekrar popüler olduğu görülüyor.

EKONOMİ 22.02.2020, 17:15
Altın Fiyatları Rekora Doymuyor

2019 yılının sonundan başlayarak 2020 yılı Şubat ayının ilk haftasına kadar Borsa İstanbul rekorları alt üst ederek yatırımcıların yüzünü güldürmüştü. Fakat son dönemde ölümcül Corona virüsü, Suriye’de İdlip konusunda Rusya ile yaşanan sorunlar ve ekonomi rakamlarının beklentilerin altında kalması ile birlikte Borsa İstanbul durağan bir seviyeye geçerken Altın yatırımcıların güvenli ve kazançlı limanı olarak ön plana çıkıyor.

Gram altın son 3 ayda 267 TL seviyesinden 325 TL’ye kadar çıkarak yatırımcısına yüzde 25 oranında kazanç sağlarken özellikle son 10 günde yüzde 10 oranında değer kazandığı görülüyor.

Çeyrek Altın 530 TL Seviyesine Dayandı

Altında görülen artış özellikle kendini çeyrek altında daha net gösterdi. 3 ay önce 440 TL seviyelerinde olan çeyrek altın son artışlarla birlikte 530 TL seviyelerine kadar dayandığı görüldü. Hatta 2 hafta öncesinde 489 TL olan çeyrek altın 530 seviyelerine kadar yükselirken uzmanlar askeri, siyasi ve ekonomik göstergeler doğrultusunda altının yükselişinin devam edeceğini ve 2020 yılı bitmeden çeyrek altının 600 TL seviyelerini test edeceği ifade ediliyor.

Vatandaşların altının güvenli liman olarak görmesi ve ekonomik ve siyasi durumlardan etkilenmemesi sebebiyle yoğun bir şekilde tercih ettikleri görülüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)