AKP’den Bitcoin Raporu

AK Parti tarafından kripto para, Bitcoin ve blockchain hakkında rapor hazırlandı. Bu raporda en çok dikkat çekilen konu ise kripto paralara el konulmasının çok zor olduğuydu.

EKONOMİ 28.12.2017, 20:29 29.12.2017, 09:22
AKP’den Bitcoin Raporu

AK Partinin Bitcoin Gündemi

Son zamanlarda oldukça gündem olan kripto paralar içinde en çok dikkat çekeni Bitcoin. AKP de Bitcoin gibi şifreli paraları incelemeye aldı. Bütün paralar üzerine yaptığı araştırmalar sonucu bir rapor hazırladı. Raporda bu tür paraların takip edilmesinin, vergilendirilmesi veya arzının mümkün olmadığı kaydedildi. Kripto paralara ilişkin olarak en büyük risk olarak ise bu paraların kara para aklama işine kullanmaya açık olması olarak görüldü.  Raporda bu sebeple devletler tarafından kripto paraların yasaklanması gerektiğine dikkat çekildi.

Bu paraların basılı olmamalarına dikkat çekildi. Yalnızca bilgisayar sisteminde kullanılan paralar olduğu için bir emtia olarak görüldükleri ifade edildi.  Diyanet'in bu konuda verdiği fetva da raporda yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı daha önce bitcoin ile ilgili olarak kripto paralarının caiz olmadığını açıklamıştı.

El Konulması Çok Zor

Kripto paralar en fazla kara para aklama işlemlerinde kullanılmaya açık olması sebebiyle risk taşıyor.  Kime ait olduğu bilinmeyen ve herhangi bir merkezi otorite tarafından takip edilmeyen bu paraların takip edilmesi mümkün değil.  Kripto paralar için açılan hesapların dondurulması ya da bu paralara el konulması oldukça zor. İşte bu yüzden kripto paraların oldukça güvensiz olduğuna değinildi.

Yorumlar (0)