Akaryakıta Büyük Zam Kapıda

Küresel piyasalarda işlenmiş petrol ürünlerinin fiyatlarında artış yaşanması akaryakıt fiyatları için de zam beklentisini beraberinde getirdi.

EKONOMİ 17.02.2019, 22:22
Akaryakıta Büyük Zam Kapıda

Benzine 27, Motorine 10 Kuruş Zam
Akdeniz piyasasında petrol fiyatlarında %1 oranında bir artış gözlemlendi. Bu artış iç piyasalarda akaryakıt fiyatlarının artmasına neden olacak. Beklentilere göre Salı günü benzinin litre fiyatına 27, Çarşamba günü ise motorinin litre fiyatına 20 kuruş zam gelecek. Eğer bu beklentiler gerçekleşmez ise daha büyük bir zam gelecek. 

Eşel Sistem Geri Gelsin 
Akaryakıt fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi nedeniyle vatandaş geçtiğimiz yıl uygulanan eşel sistemin yeniden uygulanmasını talep ediyor. Böylelikle gelen zamlar vergiden indirilecek ve vatandaşa zam yansımayacak. Ancak hükümet yetkililerinden böylesi bir açıklama gelmedi. Dolayısıyla akaryakıt zamları pompaya yansımaya devam edecek. 

Gıda ürünlerinde başlayan tanzim satışlarının akaryakıt ürünlerinde de başlaması MHP’li vekilleri tarafından talep edilmişti. Ancak bu sadece öneride kaldı ve herhangi bir adım atılmadı. Fiyatlar aşırı derecede yükselirse vatandaşın alım gücü de düşecektir. Öyle ki 2017 yılı ile 2018 yılı Aralık ayları kıyaslandığında akaryakıt alımlarında bir azalma yaşandığı da TÜİK verilerine yansımıştı. Bunda akaryakıt fiyatlarının artması temel gerekçe olarak gösterebilir. Ayrıca otomotiv alım satım piyasasının da durma noktasına geldiği bilinen bir gerçektir. Bu konuda KDV indirimi gibi özel teşvikler verilerek piyasanın yeniden canlandırılması kısmi de olsa sağlanmıştı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@