Akaryakıta %10 Zam

Motorin ve benzine zam haberleri bir süredir gelmiyorken ani kur artışlarının artından %10 zam yapılacağı açıklandı.

EKONOMİ 17.08.2018, 08:28
Akaryakıta %10 Zam

Sonrakiler ÖTV’den Düşecek

Kurda yaşanan ani yükselmeler sebebiyle 24 Haziran seçimleri öncesinde benzin ve motorine gelen zamların halka yansıtılmaması amacıyla ÖTV’den düşürülmesi kararlaştırılmıştı. Ancak son ay içerisinde kurda yaşanan ani dalgalanmalar neticesinde akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasına ve ÖTV’den bu seferlik düşürülmemesine karar verildi. Buna göre fiyatlara %10 oranında yani yaklaşık olarak 50 kuruş kadar zam yapılacak.

Bundan sonra yapılacak olan zamlar ise yeniden ÖTV’den düşürülecek ve halka yansıtılmayacak.

Şehirler Arası Fiyat Farklılığı

Benzin ve motorin fiyatlarında şehirlerarası farklılıklar yaşandığı pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Bunun sebebi ise serbest piyasa koşullarında rekabetçi bir ortamın oluşturulmasıdır. Bu ortamda şirket sahipleri en uygun fiyatı hesaplayarak müşterilerine sunmakta ve bu sebeple de fiyat farklılıkları oluşmaktadır. Ancak genel olarak çerçeveyi devletin belirlediğini ve bu sınırların dışına çıkılamadığını da ifade etmek gerekir.

Ayrıca akaryakıtın temininde yaşanan zorluklar ve maliyetler de illerdeki fiyatların değişiklik göstermesine neden olan unsurlar arasında yer almaktadır. Özellikle petrol çıkarılan veya işletilen yerlerdeki fiyatların daha ucuz olmasının nedeni de budur. Hali hazırda yaşanan kur dalgalanmaları ile yakından ilgili olan benzin fiyatları ise nasıl bir seyir gösterecek merakla takip ediliyor. Dolar üzerinden ithal edilen benzin bu sebeple ülkemize daha pahalıya gelmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)