Aile Bakanlığı Sosyal Yardımı İçin 3. Kez Başvurular Alınıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hane başına bin lira sosyal yardım için e-devlet üzerinden başvurular alınacaktır.

EKONOMİ 21.04.2020, 21:30
Aile Bakanlığı Sosyal Yardımı İçin 3. Kez Başvurular Alınıyor

3. Faz Ödemeleri Yapılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında maddi desteğe ihtiyacı olan ailelere bin lira ödeme yapılmaktadır. İlk ödemeler bakanlığın halihazırda sosyal yardım yaptığı kişilere yapıldı. 2 milyon 111 bin haneye 1-5 Nisan’da ödemeleri yapıldı. 

İkinci yardımlar için vatandaşlardan başvuru alındı ve belirlenen 300 bin haneye ödemeleri 19 Nisan’da ödenmeye başladı. İlk iki ödemeden 4,4 milyon aile yararlandı. 

Şimdi ise 3. Faz ödemeleri için başvurular alınmaya başladı. Maddi olarak geliri yetersiz olan aileler başvuru yapabilecektir. Başvurular yalnızca e-devlet üzerinden elektronik olarak alınacaktır. 

Kamuda işçi olarak çalışanlar, memurlar, emekliler, kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar ile ücretsiz izne ayrılanlar başvuru yapamayacaktır. Bu kesimler dışındaki kişiler başvuru yapabilir. Ayrıca ilk ve ikinci ödemelerde sosyal yardım alan aileler de başvuru yapamayacaktır. Bu kişiler başvuru yapsa dahi onaylanmayacaktır. 

Başvuru Sonuçları

Başvurular e-devlet üzerinden yapılacaktır ve başvuru takibi yine sistem üzerinden elektronik olarak yapılacaktır. Tüm başvurular alındıktan sonra değerlendirme yapılacaktır ve uygun görülen aileler belirlenecektir. Ödemeler kısa süre içinde yapılmaya başlanacaktır. Böylece korona virüsle mücadele günlerinde vatandaşların maddi sıkıntılarının bir nebze olsun azaltılması amaçlanmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (4)
Aras 11 ay önce
Başvuru e devletten nerden yapılıyor ve takibi yapılıyor?
Kadir akinci 11 ay önce
Devletimizden Allah razı olsun ayağına taş değmesin kendi çapında esnafim dükkanım kira evim kira şuan kiralarını ve faturalarını odeyemiyorum çok çaresizim 3 yıldır İstanbul Eyüp Sultan da esnafım tesisat ustası yım dükkan oğlumun üstüne bende oğluma yardım ve destekliyorum sosyal güvencem bile yok şuan dükkanımızı kapatma kararı aldık lütfen nasıl ayakda duracagimizi bile bilmiyorum 40 gündür dükkanımız virusden dolayı kapatıp çalışmaktayız saygılarımla 05050533542
Tarkan baltaci 11 ay önce
Ya Kardeş im bu yardım nereye gidiyor ben kendim işsiz şeker hast yim bir turlu faydalanmadım
Zeynep 11 ay önce
Para yardimi verin bize