Ağustos’ta Konut Piyasası Hareketlenecek

Kamu bankalarının yüzde 0,99 faiz oranı ve 180 ay vade imkanı sunması ile Ağustos ayında emlak piyasasının hareketlenmesi bekleniyor.

EKONOMİ 21.08.2019, 21:15
Ağustos’ta Konut Piyasası Hareketlenecek

Konut Satışları Artıyor
Türkiye’nin can damarı olan emlak piyasasındaki durgunluğun yerini hareketliliğe bırakması için düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor. Konut satış oranları da piyasada olumlu bir rüzgar estiğini göstermektedir. 

TÜİK verilerine göre Temmuz ayında geçen yılın aynı ayında göre yüzde 67 daha fazla konut satışı gerçekleşmiştir. Temmuz 2019’da 102 binden fazla konut satıldı. En fazla konut satışı İstanbul, Ankara ve İzmir’de oldu. Doğu kesimlerde ise daha az konut satışı gerçekleşti. 

Vatandaşlar kredi kullanarak ev sahibi olmaya ilgi gösteriyor. İpotekli konut satışı Temmuz 2019’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 57 azaldı. Satışların yüzde 12’si ipotekli satışlardan oluştu. İpotekli satışların bu ay aratarak devam etmesi bekleniyor. Çünkü kamu bankalarında konut kredisi oranı yüzde birin altına çekildi. Yüzde 0,99 faiz oranı ve 180 ay vade imkanı ile konut sahibi olmak mümkün. 

Yaklaşık 40 bin vatandaş, düşük faiz ve uzun vadelerle ev sahibi olmaya çalışıyor. Bu sebeple kamu bankalarında sunulan imkanlar ev almaya teşvik ediyor. Özel bankaların da bu şekilde bir düzenleme ile emlak piyasasına can vermesi isteniyor. 

Düşük konut kredisi faiz oranlarının yaz bitmeden sunulması ile vatandaşın ev alması teşvik ediliyor. Yaz aylarında özellikle hareketli olan emlak piyasası bu teşviklerle daha da canlandırılıyor. 

Yabancılar da Rağbet Ediyor
Konut satışları konusunda yabancılar, Türk vatandaşlarını geride bırakıyor. Emlak sektörüne olan ilgi yoğun bir şekilde devam ediyor. Geçen yılın aynı dönemine göre Temmuz ayında yüzde 47 daha fazla satıl yapıldı. Yabancılar ülke ekonomisinden doğrudan etkilenmediği için ilgileri genel olarak artarak devam etme eğiliminde seyrediyor. 

Yabancıların ilgi alanı ise en çok gelişmiş yerlerden yana oldu. İstanbul, Ankara, Bursa ve Yalova illeri yabancılara en çok konut satışı yapılan yerler oldu. En çok alım yapan yabancılar ise ırak, İran, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Rusya vatandaşları oldu. ilgi yoğunlukla doğu kesimlerden oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Hamide isen 2 yıl önce
Okul birinciliği dgs ye katkısı