Afyon Patatesi Çıktı, Fiyatlar Düşecek!

Bir süredir yüksek seyreden patates fiyatları nedeniyle Suriye’den ithalat yapılmasının ardından, Sandıklı’nın yerli patatesi de piyasaya çıktı.

EKONOMİ 01.07.2018, 22:24
Afyon Patatesi Çıktı, Fiyatlar Düşecek!

Yerli Patates Fiyatları Düşürecek

Patates ve soğan fiyatları son dönemde birkaç katına çıkarak tüketiciyi zor durumda bırakmıştı. Bunun üzerine çare Suriye’den patates ithal etmekte bulunmuştu. İç savaşta olan Suriye’nin Mehmetçiğin bulunduğu bölgesinden patates alınmıştı. Fiyatları bir nebze düşürse de patates fiyatları halen yüksek seyrediyordu.

Şimdi ise Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde patates hasadı başladı. Patates sökümünün başlanması ile piyasadaki ürünün artması bekleniyor. Patates üreticide 50 krş ile 1,50 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Patatesin boyutu, kalitesi gibi özellikler fiyatını belirliyor. Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, Sandıklı’nın patatesinin tezgahlara ulaşması ile fiyatların normale döneceğini söyledi.

Taze Patates Piyasaya Çıktı

Son günlerde 5-6 TL’ye ulaşan patates fiyatları tüketicinin cebini yakıyordu. Ülkemizin patates ambarı sayılan Afyon Sandıklı’da patates hasadı başladı. Toplanan patateslerin en büyüğü üreticide 1,5 TL’den satılırken küçük boylar ise 50 kuruştan satıldı. Patates söküm dönemi yaklaşık 4 ay boyunca sürecek. Bu süreçte piyasadaki patatesin bollaşması ile fiyatların da düşmesi bekleniyor.

Patates fiyatları üretici tarafından da memnuniyetle karşılandı. Bu sene patatesin üreticideki fiyatı da üreticiyi sevindirecek. Masrafları çıkardığı gibi hatırı sayılır bir kar da bırakacak. Patatesin Pazar tezgahlarında tüketiciyi de memnun etmesi bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)