ABD’nin Gümrük Vergisine Türkiye’den Yanıt

ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergisi uygulamasından Türkiye cephesinden de karşılık vereceğiz yanıtı geldi.

EKONOMİ 14.05.2018, 15:05
ABD’nin Gümrük Vergisine Türkiye’den Yanıt

Ekonomi Bakanı: “Karşılık Vereceğiz”

ABD çelik ithalatında ülkeler için ilave gümrük vergisi uygulaması kararı aldı. Bu karar Türkiye’den son derece olumsuz bir şekilde değerlendirdi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Amerika’nın bir an önce bu ek vergiyi kaldırması gerektiğini belirtti. Aksi takdirde de Türkiye’den karşılık bulacağını belirtti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, bu konu ile ilgili duyduğu rahatsızlıkları anında ABD yetkililerine ilettiklerini ifade etti. Sözlü ve yazılı olarak belirtilen vergi artışını eğer çözüme ulaştırmazlarsa da kısa süre içerisinde Türkiye cephesinden de aynı karşılığın ABD için yapılacağını söyledi.

ABD’nin yaptığı ilave gümrük vergisi sadece bazı ülkeleri kapsamaktadır. Özellikle AB üye devletler ya bu vergiden muaftır ya da kota uygulaması konulmuştur. Ancak Türkiye hiçbir özel ayrıma tabi tutulmamıştır. Bu durum da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin dikkatini çekmiştir. Zeybekçi, konu ile ilgili ABD’nin izleyeceği yolu yakından takip edeceğini belirtmiştir.

Türkiye Karşı Adım Atacak

ABD’nin ithal ettiği çeliğin %6’sı Türkiye’dendir. Bu nedenle de Türkiye, ABD’ye ticaret açığı oluşturmaktadır. Zeybekçi; ABD’ye 1 milyar 800 milyon dolarlık ihracat yapılırken aynı zamanda 1 milyar 300 milyon dolar da ithalat yapılıyor. Bu nedenle de eğer ek vergi geri çekilmezse Türkiye’nin aynı şekilde karşı adım atacağı da ekonomi bakanı tarafından belirtildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)