AB Euroyu Dolar Karşısında Güçlendirecek

Küresel ticarette ABD doları ile satış işlemlerinin yapılması üzerine rahatsızlık duyan Avrupa Birliği, euroyu güçlendirme çalışmaları yapıyor.

AB Euroyu Dolar Karşısında Güçlendirecek

Avrupa’da Dolar Kullanımı “Saçmalık”

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Avrupa’daki alım satımlarda ABD doları kullanılmasını saçmalık olarak nitelendirdi. Avarupa’nın kendi ürettiği enerji ya da uçağının dolar ile satılmasını eleştirdi.

AB Komisyonu yılsonuna kadar euronun uluslar arası kullanımını güçlendirmek için düzenlemeler yapacak. Uzmanlara göre euro kullanımı yaygın hale getirilmeli, ekonomi ve para politikaları euro ile uyumlu hale getirilmelidir.

Küresel ticarette kullanılan birincil para birimi dolar iken, ikincil para birimi ise eurodur. Uluslar arası alanda etkinliği yüksek olan euronun dolar karşısında daha etkin olması hedefleniyor.

Euronun Etkinliği İçin Çalışma Yapılıyor

Merkezi Brüksel'de olan Bruegel'in kıdemli uzmanı Francesco Papadia,euronun küresel ticarette kullanımının arttırılması kararının makul olduğunu söyledi. Euronun bu sayede yükseltilebileceğini söyleyerek, dolar karşısında küresel ticarette hakim para olmasının zor olduğunu söyledi. Çünkü bir para biriminin rolünün genişletmenin yolunun özel sektöre bağlı olduğunu ifade etti. Yani euronun gelecekteki etkinliğini belirleyecek olan özel sektördeki davranışlar ve izlenen politikalardır.

Papadia, euronun finansal istikrarının korunması ve arttırılması için bankacılık birliğinin tamamlanması ve sermaye piyasası birliğinin geliştirilmesinin önemli olduğunu söyledi. euronun küresel ticarette istenilen statüye ulaşması uzun bir yolculuk olarak nitelendi. Eurounun istenilen etkinliğe ulaşması için kurumsal mimarisinin tamamlanması gerekiyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE