7 Yıllık Süreçte Bakkal Sayısı 80 Bin Azaldı

Bakkalların yerini süper marketler alması sürekli dillendiriliyordu. Bu konuya ilişkin veriler de doğruladı...

EKONOMİ 18.06.2018, 11:12 18.06.2018, 12:43
7 Yıllık Süreçte Bakkal Sayısı 80 Bin Azaldı

Bakkallar Tükeniyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken bakkalların sayısına ilişkin verileri açıkladı. Bakkalların son 7 yıllık süreçte 240 bin 162 bine gerilediğini söyledi. Kuralsız şekilde çoğalan ulusal marketlerin yerel marketleri ve bakkalları bitirdiğini söyledi. Şu anda ulusal market zincirlerinin 30 bine ulaştığını ve 7 yıl içinde bu sayının 44 bine çıkmasını beklediklerini belirtti. Her geçen gün sayısı artan marketlerin küçük esnafı zor durumda bıraktığını aktardı.

Ulusal marketlerin ulaşmadığı sadece köylerin kaldığını söyleyen Palandöken, ulusal marketlerin son 7 yılda yüzde 258 arttığını belirtti. Şube sayısı 5 ve üzeri olan marketlerin ise yüzde 178 arttığını söyledi. Bu tablo karşısında bakkalların sayısı ise 78 bin azaldı.

Küçük Esnaf Desteklenmeli

Sürekli gelişen teknolojiye ayak uyduramayan bakkal esnafı marketlerle başa çıkamıyor. Düşük sermaye ile marketlere yetişmek mümkün olmuyor. Esnafın marketlere karşı desteklenmesi gerekiyor. Nasıl ki AVM'lerin açılması mağazaları bitiriyor, esnafa kepenk kapattırıyorsa marketler de aynısını yapıyor. Market sayısı çoğaldıkça bakkallar kepenk kapatıyor. Halen de ulusal marketler zinciri kuralsız bir şekilde artmaya devam ediyor. Bu tablo karşısında küçük esnafın şartları zorlaşıyor. Açıklanan veriler de küçük esnafın içinde bulunduğu durumu açıklıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)