7 Bin 635 Liralık Faturayı Mahkeme İndirdi

Yurt dışına tüketicinin geri döndüğünde karşılaştığı 7 bin 635 liralık cep telefonu faturası, İzmir 4. Tüketici Mahkemesi tarafından "bilgilendirmeme" gerekçesiyle 2 bin 419 liraya indirildi.

EKONOMİ 02.01.2018, 15:50
7 Bin 635 Liralık Faturayı Mahkeme İndirdi

Operatörün olağandışı kullanımlarda bilgilendirme yapması gerektiğine dikkat çekti. 

Operatör Bilgilendirme Yapmalı

İzmir'de yaşayan Egemen Kerim Kaya, 2013 yılında çıktığı 15 günlük yurtdışı seyahatinden döndüğünde 7 bin 635 liralık cep telefonu faturası ile karşılaştı. Faturayı kabul etmeyen Kaya, GSM firmasıyla yaptığı görüşmelerden sonuç alamadı. Ödeme yapmayan tüketiciye operatör tarafından ihtar çekildi. Kaya ise bu ihtara itiraz etti. Telefon şirketi tarafından olay yargıya taşındı ve İzmir 4. Tüketici Mahkemesinde itirazın iptali davası açıldı.

Operatör Bildirimde Bulunmadı

Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği'ne göre abonelerin karşılaşacağı yüksek faturaları önlemek ve fatura kontrolünü sağlamak için kullanım miktarı sınırına ulaşıldığında operatörün kullanıcıya bildirimde bulunması gerekiyor. Dosyadan anlaşıldığına göre bu bildirim yapılmadığı için faturanın kişinin ilk yüksek kullanım miktarına indirilmesine karar verildi. Bu konuda yapılan bilirkişi hesaplamaları neticesinde faturanın 2 bin 419 lira olmasına hükmedildi. 

Yerel mahkeme kararına telefon şirketi itiraz etti ve dava Yargıtay 3. Hukuk Dairesinde görüşüldü. Yüksek mahkeme de yerel mahkeme kararını haklı bularak onadı. Bu karar emsal teşkil ediyor. Yönetmeliğe göre operatör, olağandışı kullanımlar olduğu zaman tüketiciye bilgilendirmede bulunma yükümlülüğü altındadır.

Yorumlar (0)