6 Ay Kıdeme 23 Bin TL Tazminat

Taşeronların en önemli problemlerinden biri, iş güvencelerinin olmaması. Bu kapsamda yıl sonu geldiğinde, işçiler işten çıkarıyor. İşte, taşeronların iş güvenliği…

EKONOMİ 23.01.2019, 17:30
6 Ay Kıdeme 23 Bin TL Tazminat

6 Ay 5 Gün Çalışan Taşeron
İşten çıkarılmaların önüne geçmek için 6 ay 5 gün çalışan taşeronlar için 23 Bin TL kıdem tazminatı belirlendi. Kamuda ve özel sektörde çalışan taşeron işçilerin en büyük sıkıntısı olan iş güvencesi, onların işten çıkarılması ile sonuçlanan çok sayıda husus olmasından kaynaklanıyor. Daimi çalışmayı destekleyen yasalar ile taşeronların da iş güvenliğinin sağlanması mümkün. Hakkını arayan taşeronların işten çıkarılması durumunda yüksek oranda tazminatlar aldığını söyleyebiliriz. 

İstanbul’da Açılan Dava
Açılan dava işe işten çıkarılan taşeronun hakkını aldığını söyleyebiliriz. İşten çıkarılan taşeronun açtığı dava sayesinde, taşeron işçi 6 ay 5 gün çalışması sonunda 23 Bin TL kıdem tazminatı almıştır. Bu durumda mahkeme açılan davada işçiyi haklı gördüğünden, taşeronun hak ettiğini alması sağlanmıştır. Taşeronların iş sonunda işten çıkarılması durumunda haklarını araması bu şekilde paralar almasını sağlayabiliyor. Ancak bu durumun kalıcı şekilde düzenlenmesi, ancak taşeron sorununun çözülmesi ile olacak.

Kadroya alınan taşeronlar ile taşeronların iş güvenliği sağlanmaya çalışıldı. Ancak binlerce dışarıda kalan taşeron olduğundan bu sorun hale gündeme. Taşeronların iş güvencesi sağlanması adına yeni adımların yapılması bekleniyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, taşeronların sorunu çözülmeli.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@