5 Devlet Bankasından Ücret Ödemeden İşlem Yapılabilecek

Beş devlet bankasının anlaşması sonucu, birinin müşterisi olan vatandaş diğerlerinin ATM’sinden de işlem yapabilecek ve ücret ödemeyecek.

EKONOMİ 08.07.2018, 18:31 07.07.2018, 19:52
5 Devlet Bankasından Ücret Ödemeden İşlem Yapılabilecek

Anlaşan Bankalar

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları arasında yapılan anlaşma ile bu bankaların ATM’sini işlem limitleri dahilinde kullanan müşteri ücret ödemeyecek. Bu 5 bankadan birinin müşterisi olan vatandaş diğerlerinden de kendi hesabı ya da kredi kartı hesabına ilişkin işlemler yapabilecek.

Bankalar arası Kart Merkezi nezdinde 2009 yılında kurulan ortak ATM sistemi ile vatandaş müşterisi olmadığı bankanın ortak ATM’sinden işlem yapabiliyordu. Ancak bunun için bankalar komisyon ya da masraf adı altında kesinti yapıyordu. Bu sebeple ortak ATM kullanımı mecbur kalmadıkça tercih edilmiyordu.

ATM’ler yurtdışından ithal ediliyor ve bir ATM yılda 20 bin euroya mal oluyor. Yani bankaların ATM sayısını arttırması ülkede dış ticaret açığını daha da arttırıyor. Bunun yerine müşterilerin diğer ATM’leri de kullanabilmesi daha ekonomik bir çözüm. İşte bu sebeple yapılan çalışma ile 4 Nisan 2018’de imzalanan protokolün hayata geçmesi için çalışmalar başladı.

15 Bin ATM’yi Kapsıyor

Anlaşmaya varan bu 5 bankanın ülke genelinde 15 bin adet ortak ATM’si bulunuyor. bu ATM’lerde para yatırma çekme, bakiye borç sorgulama, limit sorgulama ve borç ödeme gibi limit dahilindeki işlemler ücretsiz yapılabilecek. Kredi ya da nakit avans çekme gibi işlemler dahil olmayacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)