4B’ye Geçenlere İlk Ay Çift Maaş

4C’den 4B’ye geçen personellere ilk ay çift maaş verilecek ve bundan sonra maaşlarını peşin olarak alacaklar.

EKONOMİ 04.05.2018, 23:12
4B’ye Geçenlere İlk Ay Çift Maaş

İzin Hakları

Son dönemde üst üste getirilen reformlar arasında 4C’den 4B’ye geçirilen personellerin özlük hakları da yer almaktadır. Son olarak yapılan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi ile 4C statüsündekiler 4B’ye geçirilmişti. Bu geçiş esnasında ilave tediye ve aynı zamanda izin haklarında da iyileştirme gündeme gelmişti. Bunların yanı sıra yeni düzenleme ile birlikte bu personeller ilk maaşlarını çift maaş olarak alacaklar. Bunun nedeni ise artık maaşlarını peşin olarak alacak olmaları. İşte bu sayede işçiler ve aileleri çift maaş sevinci yaşamış olacaklar.

4C’den 4B’ye geçirilen 450 binden fazla personele verilecek ikramiyeler 1 milyar lirayı aşmaktadır. Bunun yanı sıra bu işçilerin maaşlarına da %10 oranında zam yapıldığını da belirtmek gerekir. Böylelikle özlük haklarında ciddi bir iyileştirme gerçekleştirilmiş oldu. Verilen bu ikramiyeler ise taşeron firmalara verilen ücretlerin kalkması sayesinde finanse edilebilmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu merakla beklenen yarı zamanlı çalışma düzenlemesi ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda yakın bir zaman dilimi içerisinde düzenlemenin netleşeceği ve açıklanacağı ifade edildi. Bu düzenlemeden sadece kadınlar değil aynı zamanda erkekler de istifade edebilecek. Bu durumda maaş ve diğer primler yarısı oranında yatırılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)