300 Koyun Desteği İçin Başvurular Başladı

Köyüne dönen kişilere asgari ücret ve 300 koyun desteği daha önce kamuoyuna duyurulmuştu. Bugün ise başvurular resmen başladı. Başvurucularda Aranacak Kriterler belli oldu.

EKONOMİ 21.02.2018, 20:12
300 Koyun Desteği İçin Başvurular Başladı

Bu proje kapsamında toplamda 1666 kişiye koyun desteği verilecek. Bu kişilerin seçiminde ise birtakım kriterler ön planda bulundurulmaktadır. Bu kriterleri sağlayan kişiler diğerlerine göre daha öncelikli olacak. Ayrıca 300 kişiye kadar koyun desteği verileceğini de ifade etmemiz gerekir. Dolayısıyla 300 koyun verilebilecek maksimum koyun sayısı olmaktadır. 

Başvuracak adayların hali hazırda hayvancılık ile uğraşıp uğraşmadıkları, yaşları, hayvan barınakları, yem üretebilir olmaları ve toprak alanı gibi unsurlar değerlendirme sürecinde dikkate alınacak kriterler olarak belirtilmektedir. 

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Bu proje kapsamında başvuru yapmak isteyen adayların tigem.gov.tr adresine girerek 300 koyun projesini seçmeleri gerekmektedir. Eğer yetiştirici kaydınız var ise direkt olarak giriş yapabilirsiniz. eğer kaydınız yoksa yeni bir kayıt açıp da sisteme giriş yapabilirsiniz. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda veterinerlik, küpe ve aşı hizmetlerinin de ücretsiz bir şekilde karşılanacağı da ifade edilmişti. Bu proje ile birlikte 8 yıl gibi bir süre içerisinde toplam 5 milyon dişi koyun üretilmesi hedeflenmektedir. Böylelikle et fiyatlarının düşürülmesi hedeflendiği gibi hayvancılık sektörünün de canlanması hedeflenmektedir. Ayrıca bu proje kapsamında üretilecek olan hayvanların TİGEM’e satılması da mümkün olacak. Bu konuda TİGEM alım garantisi de vermektedir.

Yorumlar (1)
Eyyüp akgul 3 yıl önce
Benim o desteye cok ihtiyacimvar tsk edrim saygilar