2017 Yılında Konut Satış Rekoru Kırıldı

Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılı Aralık ayı konut satışı verilerini açıkladı. Bu verilere göre 2016 yılına nazaran %5,1 oranında artış gösterdi.

EKONOMİ 19.01.2018, 21:36
2017 Yılında Konut Satış Rekoru Kırıldı

Bu sayede tüm zamanların rekoru da kırılmış oldu. Bu artışta en çok katkısı olan hususlar kampanyalar ve yabancılara sağlanan kolaylıklar olarak yorumlandı. 

En Çok Konut İstanbul’da Satıldı

2017 yılında satılan toplam konut sayısı 1 milyon 409 bin 314 iken bu rakamın %16,’luk kısmı yani 238 bin 383 konut İstanbul’da satıldı. İstanbul’un hemen arkasından Ankara ve İzmir gelirken son sırada Hakkâri yer aldı.

En Çok Iraklılara Konut Satıldı

Geçtiğimiz senelerde konut satışlarında zirvede Suudi Arabistanlıları görmeye alışmıştık. Ancak bu sene istatistik değişti ve zirveyi Iraklılar kaptı. Yabancılara konut satışı geçtiğimiz yıla göre %22 oranında artış gösterdi.

Yabancılara en çok konut satan illerimizin başında İstanbul bulunurken ikinci sırada da Antalya yer aldı. Listede Bursa ve Yalova’nın da üst sıralarda yer alması dikkatlerden kaçmadı. 

Kanal İstanbul Projesi ile Yeni Rekorlar Gelebilir

Yabancıların konut tercihleri incelendiğinde genellikle lüks evlere meyilli oldukları görülmektedir. Bu kapsamda yapılacak Kanal İstanbul Projesi ile birlikte yabancılara hitap eden konutları sayısı da çoğalacaktır. Bu da konut satışlarında yeni bir rekorun habercisi olabilir. İlerleyen zaman diliminde bunu yaşayarak test edeceğimizi şimdiden rahatlıkla ifade edebiliriz.

Yorumlar (0)