2017 Yılında Çelik İhracatında Rekor Artış

Çelik İhracatçıları Birliği 2017 yılına ait çelik ihracatı verilerini açıkladı. Bu verilere göre 2016 yılına göre çelik ihracatı %7,7 oranında artış gösterdi.

EKONOMİ 13.01.2018, 18:02
2017 Yılında Çelik İhracatında Rekor Artış

Bu artışta ise aslan payı Avrupa Birliği’nin oldu. %55 oranında artış gösteren Avrupa’ya çelik ihracatı 5,5 tona ulaştı. Avrupa’nın hemen arkasından gelen ülkeler ise Ortadoğu ülkeleri oldu. 

Ancak Ortadoğu ülkeleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’ne olan çelik ihracatında ciddi bir düşüş yaşandığı gözlemlendi. Bunun düşüş ABD’ye olan ihracat rakamlarında da görüldü.

13,6 Milyar Dolarlık İhracat

Çelik ihracatının yanına demir-çelik ihracatı da eklenince ihracat gelirleri 13,6 milyar dolara ulaştı. Böylelikle ülke ekonomisine ciddi manada kazanç sağlamış oldu. 2016 yılına göre %7,7 artan ihraç miktarı kazanç bakımından daha da fazla kazandırdı. Öyle ki 2016 yılına göre elde edilen gelir miktarı %26,4 oranında gerçekleşti. Aradaki bu farkın nedeni dolar kurunun yükselişe geçmesi ve bunun yanı sıra çelik fiyatlarının pahalanması olarak belirlendi. 

Ülkemizin çelik ihracatını artırdığı ülkelerin başında Singapur geldi. Siyasi rüzgârın değişiklik göstermesi ile birlikte ticaret yapılan ülkeler de değişiklik göstermeye başladı. Bu sayede farklı kulvarlarda rekabet imkânı da doğmuş oldu. Çelik İhracatçıları Birliği 2018 yılı için bu rakamları daha da çok artırmayı hedefliyorlar. Bu sayede cari açığın kapatılması ve ülke ekonomisinin daha yüksek oranlarda büyüme gerçekleştirmesi mümkün olacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@