2 Şeker Fabrikası Daha Özelleştirildi

Bugün gerçekleşen ihalelerle Turhal Şeker Fabrikası ile Ilgın Şeker Fabrikası özelleştirildi. Böylece 6 şeker fabrikası özelleştirildi, 8 tanesi daha özelleştirilecek.

EKONOMİ 17.04.2018, 09:34
2 Şeker Fabrikası Daha Özelleştirildi

2 Fabrika Daha Özelleştirildi
Bugün yapılan ihale ile Tokat Turhal Şeker Fabrikası 569 milyon TL’ye Kayseri Şeker’e, Konya Ilgın Şeker Fabrikası ise 637 milyon TL’ye Alteks Tekstil’e satıldı. İki şeker fabrikasından toplamda 1 milyar 206 milyon lira gelir elde edildi. Bugünkü ihalede Erzurum Şeker Fabrikası satışa sunulsa da teklif gelmedi. 

Daha Önce 4 Fabrika Özelleşmişti
İhalesi yapılarak satışı gerçekleşen dört şeker fabrikasından sonra, bugün ikisi daha satıldı. Böylece 6 şeker fabrikası yeni sahiplerine geçti. 

Daha önce 6 ve 9 Nisan tarihinde yapılan ihalelerle 4 fabrika satılmıştı. Yozgat Şeker Fabrikasını 275 milyon TL’ye Doğuş Yiyecek İçecek A.Ş. almıştı. Kırşehir Şeker Fabrikasını 330 milyon TL’ye Tutgu Gıda almıştı. Bor Şeker Fabrikasını 336 milyon TL’ye Doğuş Yiyecek İçecek A.Ş. almıştı. Çorum Şeker Fabrikasını ise 528 milyon TL’ye Safi Katı Yakıt almıştı. 

Bu satışlarla birlikte özelleştirilmesi kararlaştırılan 14 şeker fabrikasından 6 tanesi satıldı. Bugün teklif gelmeyen Erzurum Şeker Fabrikası ile Erzincan, Kastamonu, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş Şeker Fabrikaları için yeniden ihale yapılacak. Bu fabrikalar için 18 Nisan tarihinde ihale yapılacak. Bunlar da satılırsa 14 fabrika özelleştirilmiş olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)