17 Nisan’dan Önce İşten Çıkarılan İşçilere 1168 Lira Ödeme Yapılacak

15 Mart ile 17 Nisan tarihleri arasında işten çıkarılanlara 1168 liralık nakdi destek ödemesi yapılacak.

EKONOMİ 25.04.2020, 13:02
17 Nisan’dan Önce İşten Çıkarılan İşçilere 1168 Lira Ödeme Yapılacak

Başvurular Nasıl Yapılacak?

17 Nisan tarihinden itibaren 3 ay boyunca işçi çıkartılması yasaklanmıştı. Ancak 17 Nisan tarihine kadar bazı işletmeler işçi çıkartmak durumunda kalmışlardı. 17 Nisan tarihinden evvel çıkarılan işçilere yönelik olarak ise öncelikli olarak işsizlik maaşı verilmesi planlanıyor. Ancak işsizlik maaşı şartlarını taşımayanlar için ise 1168 liralık nakdi ödeme yapılması planlandı. 

Bu imkandan faydalanabilmek için öncelikli olarak işsizlik maaşına başvurmak gerekmektedir. İşsizlik maaşı başvurusu İŞKUR üzerinden yapılacaktır. Koronavirüs nedeniyle başvurular online olarak gerçekleştirilecektir. Başvuru sonucunun olumlu olması durumunda maaş bağlanacaktır. Ancak olumsuz olması durumunda başvuranlara nakdi olarak 1168 lira ödeme yapılacaktır. bunun için ayrıca bir başvuru yapmaya gerek yoktur. 

Kısa Çalışma Ödeneği 

17 Nisan tarihinden sonra işten çıkarılmayan ancak işe de devam edemeyen işçiler de bulunuyor. Bu işçiler için de devlet kısa çalışma ödeneği formülünü devreye soktu. Böylelikle çalışanların maaşsız kalmalarının da önüne geçilmiş oldu. Bu konuda işverenlerin hassas davranarak başvurularını yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde çalışanlarının hakları zayi olacaktır. bu konuda çalışanlar da uygun bir yolla işverenlere durumu iletmelidir. İşverenlerin başvurmaması ve işin de devam etmemesi üzerine işçiler gerekli mercilere başvurarak işverenlerini harekete geçmeye zorlayabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)