150 Bin Emekliye Seyyanen Zam Yolda

1 Ekim tarihinde Meclis’in açılması ile birlikte maaşı bin liradan zam olan 150 bin emekliye seyyanen zam yapılacak.

150 Bin Emekliye Seyyanen Zam Yolda

Çifte Zam Alabilirler

Emekli maaşları bin liradan az olan kimseler için Ekim ayında meclise yasa teklifi getirilmesi bekleniyor. Böylelikle maaşların bin lirayı aşması ve emeklilerin daha rahat bir hayat standardına kavuşturulması hedefleniyor. Ayrıca enflasyon oranlarının Merkez Bankası’nın beklentisi dâhilinde dahi gerçekleşmesi durumunda ikinci bir zam daha yapılacak.

Bu konuda mecliste gerçekleşecek olan görüşmeler zamların ne zaman yapılacağını belirleyecek. Nitekim eğer yasa hemen kabul edilirse bu durumda seyyanen zam direkt olarak uygulanacak. Ancak gecikmesi durumunda Ocak ayında çifte zam yapılması söz konusu olacaktır. Bu zam fırsatından SSK ve Bağ-Kur emeklileri faydalanabilecektir.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Beklenti içerisinde bulunan bir diğer emekli grubu ise emeklilikte yaşa takılanlar. Bu gruptaki kimseler için de önümüzdeki dönem içerisinde bir düzenleme yapılacağı kulislerde konuşuluyor. Ciddi bir sayıya ulaşan bu kesim biran evvel düzenleme yapılmasını bekliyor. Zira emekliliği hak etmelerine rağmen sadece yaşı bekliyor olmaları bu kimseleri de çaresiz bırakıyor. Ancak yeni düzenleme ile birlikte bu süreci para yatırarak kapatmak seçenekler arasında olabilecek. Böylelikle erken emeklilik imkanı elde edilecek ve anında emekli maaşı bağlanacak. Ancak bunun sadece seçeneklerden birisi olduğunu ve henüz net olmadığını ifade edelim.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE