1 Temmuz’dan İtibaren Onlar da BES’eDahil Olacak

10 ile 50 kişi arasında çalışana sahip olan işletmeler 1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle otomatik BES’edahil oluyor.

EKONOMİ 27.06.2018, 21:36
1 Temmuz’dan İtibaren Onlar da BES’eDahil Olacak

45 Yaş Altı Çalışanlar

Tüm Türkiye’de 2017 yılından itibaren faaliyete geçirilen zorunlu bireysel emeklilik sisteminde kademeli olarak geçiş devam ediyor. Bu kapsamda 1 Temmuz tarihi itibariyle 10 ile 50 arasında kişi çalıştıran yerler de BES’êdâhil olacaklar. BES’edâhil olacak bireylerin 45 yaş ve altında olması gerekiyor. Bunun yanı sıra emekliliği hak etmemiş olmaları da gereklidir.

Sisteme giren kimselerin sistemden çıkabilmeleri de mümkündür. Ancak sistemde kalınması durumunda devlet desteği verilmekte ve böylelikle yapılan birikim daha da çok değerlenmektedir. Çalışanlara caymak için 2 aylık süre verilmektedir. Bu süre içerisinde cayan kimseler herhangi bir ücret kesintisine tabi tutulmayacaklardır. Ancak bu süreden sonra BES’ten çıkanlar ise ekstra ücret ödemek durumundadırlar.

Otomatik BES sistemi ile çalışanların daha fazla birikim yapmalarına olanak sunulmaktadır. Öyle ki emekli olunduğu zaman bu birikimler toplu bir şekilde alınabildiği gibi maaş halinde de alınabilmektedir. Maaş şeklinde alınması tercih edilirse devlet daha da fazla katkı vermektedir. Böylelikle birikim artış göstermektedir. Hali hazırda BES sistemine dâhil olan 4,1 milyon çalışan bulunduğu ifade ediliyor. Bu sayının 1 Temmuz tarihi itibariyle daha da artması bekleniyor. Bundan sonra ise 10’dan az çalışanı bulunan yerler de BES’edâhil olacaklardır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)