0,79’luk Konut Kredisi Haberi Heyecan Yarattı

Ekonomide yaşanan olumlu gelişmeler ve Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrasında kamu bankalarından konut kredisi ile ilgili müjdeli bir haber geldi.

EKONOMİ 29.12.2019, 14:48
0,79’luk Konut Kredisi Haberi Heyecan Yarattı

2018 yılı ve 2019 yılının ilk yarısı ülke ekonomisi anlamında oldukça zorlu geçmişti. Fakat daha sonrasında alınan önlemler ve yeni atılımlar sayesinde bu zorlu sürecin etkilerinin iyice azaldığı görüldü. Bir ara yüzde 2 seviyelerine yaklaşan konut kredisi ve yüzde 2 seviyelerini geçen ihtiyaç kredisi faiz oranları ekonomide yaşanan olumlu gelişmeler, Merkez bankası tarafından yapılan ardı ardına faiz indirimleri ve enflasyonda ki hızlı düşüş ile birlikte başta bankaları olmak üzere konut ve tüketici kredilerinde büyük düşüşler yaşandığı görüldü. İlk önce kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını 0,98’e kadar düşürürken, özel bankalarda ihtiyaç kredisi faiz oranlarını yüzde 1 seviyesinin altına çektiği görüldü. Dün yapılan açıklama ise yeni yılda ev almayı planlayanlar da büyük bir heyecan yarattığı görüldü.

0,79’luk Konut Kredisi Yeni Binalar İçin Geçerli Olacak

Kamu bankaları konut sektörüne hareketlenme getirmek ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla 2020 konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,79 seviyesine çekme kararı aldılar. Bu oran son yılların en cazip ve avantajlı konut kredisi faiz oranı olarak dikkat çekiyor. Burada ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en temel nokta bu faiz oranının sıfır evlerde geçerli olması şartıdır. Yani bu avantajlı faiz oranından faydalanmak istiyorsanız sıfır ev almanız gerekiyor. Ekonomi uzmanları 0,79 seviyesinin ev satışlarının ciddi anlamda arttıracağını ifade ediyor.

Yorumlar (0)