Yüz Yüze Eğitim Devam Edecek mi? Açıklama Yapıldı

Türkiye genelinde okullarda Yüz yüze eğitim devam edecek mi konusu yanıt buldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, alınan kararı açıkladı.

EĞİTİM 02.04.2021, 14:24
Yüz Yüze Eğitim Devam Edecek mi? Açıklama Yapıldı

Yüz Yüze Eğitim Devam Edecek mi? Açıklama Yapıldı

Türkiye genelinde okullarda Yüz yüze eğitim devam edecek mi konusu yanıt buldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, alınan kararı açıkladı.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE ORANLAR NEDİR

Düzce Şehrinde bulunan Mehmet Akif Ersoy İlkokulu ziyaretinin hemen ardından basın mensuplarının sormuş olduğu sorularını yanıtladı.

Okullarda yüz yüze eğitim ile ilgili olarak açıklamalarda bulunmuş olan sayın Bakan Selçuk, okullarda yüz yüze eğitimde büyük bir katılımın olduğunu belirtti.

Korona virüs salgın şartlarını dikkate alarak okullarda yüz yüze eğitime olan katılımı arttırmayı yükseltmeyi belirten Bakan Selçuk, “Sizlerinde biraz önce belirtmiş olduğunuz gibi 2 Mart’tan hemen sonra bütün okulların açılması ile beraber, anlık olarak bu dinamik ortamı izliyoruz ve takip ediyoruz.

Bu konuda şunu söyleyebiliriz; öğrencilerin okullara devam etme noktasında, gerekli olan ilkokullarda yüzde 80’lerin üstünde katılım söz konusu, Türkiye genelinde ortaokullarda yüzde 76 oranında bir katılım var, Türkiye geneli liselerde ise yüzde 70 düzeyinde bir katılım var.

YÜZ YÜZE EĞİTİME DAHA YÜKSEK KATILIM

“Şuan itibari ile İstiyoruz ki önümüzdeki günlerde yüz yüze eğitime çok daha yüksek katılımlı şekilde devam etmek istiyoruz”

“Bizim için şuan en önemli olan önceliğimiz yüz yüze eğitim, fakat OECD ülkelerinde Slovakya, Kosta Rika, Kolombiya gibi bazı ülkelerden daha sonrada okulların en çok kapalı bulunmakta olduğu ülkeler içinde ilk 5’te yer almaktayız” ifadelerine yer veren bakan Selçuk, “Bu sağlık konusu önceliğimiz prensibinden kaynaklanan bir yaklaşımdır.

Bütün valiliklerimiz, İl Hıfzıssıhha Kurulları ile birlikte toplantı yaparak gerekli olan değerlendirmeleri yapıyorlar ve her şehir kendi içinde özgün kararlar alınıyor. Ben bu süreç içinde emek vermiş olan herkese teşekkür ediyorum.

Zor bir süreç yaşıyoruz ama bunu hep birlikte başaracağımıza, atlatacağımıza inanıyoruz. Bir taraftan aşı süreci devam ediyor ve bütün toplumumuzda her an değişimleri izleyerek ortak kararlar alamaya çaba gösteriyoruz.

İstiyoruz ki önümüzdeki süreçte yüz yüze eğitime çok daha yüksek katılımlı şekilde devam edelim. Bu koşullar bir an önce düzelsin.

Bizim önceliğimiz yüz yüze eğitim ama salgın şartlarını dikkate alarak okulları açık tutma isteğimize rağmen diğer ülkelere baktığımızda, daha fazla kapalı olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

OKULLAR İÇİN KARAR

Konuşmalarını velilere teşekkür ederek sürdüren Selçuk, “Bu zor günlerde bir teşekkürümüz de velilerimize. Çünkü öğretmenlerimizle iş birliği içerisinde yoğun bir çaba içerisindeler. Bunun farkındayız. Elimizden gelen desteği sağlamaya çalışıyoruz. Okullarla ilgili takibimiz sürecek. Günlük olarak, anlık olarak istatistikleri izliyoruz. Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulu ile temas halindeyiz. Değerlendirmelerimiz daimi olarak sürüyor. Bu ortaya çıkan süreci ve verileri kamuoyuyla da paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)