Yurtdışından Mezun Olanlar E-Devletten Denklik Alabilecekler

Yurtdışındaki okullarda okuyan öğrenciler bu okullardan mezun olduktan sonra denklik almak için ÖSYM’ye başvurmaktadır.

EĞİTİM 06.02.2018, 21:29
Yurtdışından Mezun Olanlar E-Devletten Denklik Alabilecekler

ÖSYM tarafından eğer yurtdışındaki okulun ülkemizde okullara denk olduğu kabul edilirse bu durumda yabancı okulun diploması ülkemizde de geçerli sayılmaktadır. Bunun için ise ÖSYM’ye giderek bizzat başvuruyu yapmak gerekmekteydi. Bu süreç ise birçok kişi için sancılı bir sürece dönüşmekteydi. İşte bunun önüne geçmek adına yeni bir düzenleme yapıldı. 

E Devletten Başvuru Yapılabilecek

Geçtiğimiz sene içerisinde denklik başvurusunun ne durumda olduğunu sorgulamak için E-Devlet üzerinden sorgulama ekranı açılmıştı. Ancak buradan sadece başvurunun ne durumda olduğu takip edilebiliyordu. 

Yeni yapılan düzenleme ile birlikte ise artık denklik başvurusu E-devlet üzerinden yapılabilecek. Bu konu ile ilgili çalışmaların tamamlandığı YÖK tarafından ilan edildi. ancak uygulamaya henüz başlanmadı. Çok kısa bir süre içerisinde bu konu hakkındaki açıklamaların YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından ilerleyen süreç içerisinde yapılması hedefleniyor. 

Bu uygulamanın hayata geçirilmesi ile birlikte başvuru maliyetleri ciddi oranda azaltılacak. Bununla da kalmayıp başvuruların kısa süre içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Yeni sistemin hayata geçirilmesinin ardından artık başvuruların ne aşamada olduğu önceden öğrenilebilecek. Bu durum aynı zamanda başvuranların geleceğini yönlendirmeleri açısından da son derece önem arz etmektedir. başvurucuların mağduriyet yaşamamaları adına yurtdışına gitmeden evvel denkliği kabul edilen okulları araştırmaları gerekmektedir.

Yorumlar (0)